Jamu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Farklı jamu çeşitleri.

Jamu, Endonezya'ya özgü bir ilaçtır. Bitki kökleri, ağaç kabuğu, çiçek, tohum, yaprak gibi doğal malzemelerden yapılır.[1] Yapımı budist imparatorluklarına kadar dayanan jamu, modernleşmeye rağmen halen Endonezya'da yaygın olarak kullanılır.[2]

Yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jamunun yapımında zerdeçal, demirhindi, hindistan cevizi çiçeği aroması, kebabe, pandan yaprağı gibi malzemeler sıklıkla kullanılır. Bitkiler doğranır ve su ile harmanlanır. Bir tencereye konur ve kısık ateşte kaynatılmaya başlanır. Demirhindi, zerdeçal, kebabe ve pandan yaprağı bu aşamada eklenir. Çok acı bir hal aldıysa biraz hindistan cevizi çiçeği aroması eklenebilir. Oluşan sıcak sıvı cam şişelere doldululur. Ardından bu cam şişeler soğuması için buzdolabına konur.[3][4]

Satışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cava adasındaki bir jamu warung'u

Jamu, Endonezya'nın her yerinde, özellikle Cava adasında kolaylıkla bulunabilir. Mbok jamu geleneğine göre genç bir kadın şehir şehir dolaşarak bambu sepetindeki jamuları satar. Aynı zamanda jamu, warung adı verilen Endonez dükkânlarından da satın alınabilir.

Jamu, Air Mancur, Nyonya Meneer, Djamu Djago gibi büyük şirketler tarafından üretilir ve eczanelerde satılır. Paketlenmiş jamu içilmeden önce sıcak suya konulmalıdır ve çözünmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda jamu, tablet veya kapsül halinde de satılmaktadır. Jamu markaları Endonezya Bitkisel ve Geleneksel Tıp Derneği adı altında birleştirilmiştir.

Bugünlerde jamu sektörü hızla büyümektedir. Jamu satışı, genel satışa 73.290.000 Amerikan doları katkıda bulunur.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Jokowi lauds jamu". http://www.thejakartapost.com/news/2015/05/25/jokowi-lauds-jamu.html. The Jakarta Post. 23 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2015.  |website= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ "Jamu power: Indonesia's cure-all elixir". http://travel.cnn.com/explorations/drink/power-jamu-gods-350690/. CNN Travel. 19 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2010.  |website= dış bağlantı (yardım)
  3. ^ "How to make Jamu?". http://www.cafejamu.com/how-to-make-jamu/. Cafe Jamu. 19 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2016.  |website= dış bağlantı (yardım)
  4. ^ "Ingredients". http://www.jamukitchen.co.uk/ingredients/. Jamu Kitchen. 19 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2016.  |website= dış bağlantı (yardım)
  5. ^ Govt to strengthen 'jamu' quality through identification. "Govt to strengthen 'jamu' quality through identification". http://www.thejakartapost.com/news/2014/11/18/govt-strengthen-jamu-quality-through-identification.html. The Jakarta Post. 26 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2014.  |website= dış bağlantı (yardım)