James Bulger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

James "Jamie" Patrick Bulger (d. 16 Mart 1990, Liverpool - ö. 12 Şubat 1993, Merseyside), 2.5 yaşındayken Jon Venables ve Robert Thompson (ikisi de 1982 doğumlu) tarafından Merseyside, İngiltere'de kaçırılan, işkence edilen ve öldürülen İngiliz çocuk. Katillerinin sadece 11 yaşında olmaları İngiltere'yi ayağa kaldırmıştır. Denise ve Ralph Bulger'ın oğlu olan James, öldürüldüğünde okumayı ve sayı saymayı biliyordu.

Annesiyle 12 Şubat'ta gittiği alışveriş merkezinde, annesinin bir anlık dalgınlığından faydalanan 11 yaşındaki Jon Venables ve Robert Thompson onu kaçırdılar ve şehirden uzaktaki bir tren hattına kadar 4 kilometre yürüttüler. Burada James'e birtakım işkenceler yaptılar (dövmek, yüzüne emaye boya dökmek, penisinin üzerinde zıplamak ve sünnet derisini tırnaklarıyla yüzmek gibi).

Sonra James, kafasına aldığı darbeler sonucu ölünce, onun cesedini tren hattına attılar. James'in cesedi ertesi gün bulunduğunda ikiye ayrılmıştı. Polisler James'in cesedini gördüklerinde, onu cinsel taciz kurbanı sandılar çünkü pantolonu çıkartılmıştı ve cesedinin yakınında 2 tane pil vardı. Ama patolog Alan Williams, çocuğun penisinde hasarlar olmasına rağmen, anüsünde bir zorlama görülmediğini söyledi. James Bulger'in katilleri, alışveriş mağazasındaki kamera kayıtlarından bulundu. Katillerinin "Chucky" filminden etkilenerek bunu yaptığı söyleniyor.

Kendileri de çocuk olan katilleri ıslahevinde geçirdikleri 8 yılın ardından 2001 yazında, artık toplum için bir tehdit oluşturmadıkları gerekçesiyle salıverildiler. Normalde katillerin cezalarının 2008 yılında bitmesi gerekiyordu. Venables ve Thompson'a devlet yeni kimlikler verdi. 2 Mart 2010 tarihinde, katillerden Jon Venables, çocuk pornosu ve uyuşturucu bulundurma suçlarından dolayı hapse tekrar girdi.