Jambi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.17, 9 Ekim 2016 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Jambi
Jambi bayrağı
Bayrak
Jambi arması
Arma
Jambi konumu
Ülke Endonezya Endonezya
Merkez Jambi
Yüzölçümü
 • Toplam 50.058,16 km² (1.932.756 mil²)
Nüfus
 (2010[1])
 • Toplam 3.088.618
Zaman dilimi [[UTCUTC+7]] (BEZD)

Güney Sumatra, Endonezya'da, Sumatra'nın güneydoğu kesiminde il. Merkezi aynı isimli Jambi şehridir. İl güneyde Bengkulu ve Güney Sumatra, batı ve kuzeybatıda Batı Sumatra, kuzeyde Riau illeri ve doğuda Berhala Boğazıyla çevrilidir.

Tarih

7. yüzyılda, Sumatra'nın güneyindeki Budist Şrivicaya İmparatorluğu'na bağlı olan bölge, 1100 dolayında imparatorluğun merkezi durumundaydı. Sonradan Cava'nın güneyindeki Macapahit İmparatorluğu'na katıldı. 16. yüzyılda İslamın yükselişiyle birlikte, ayrı bir Müslüman Jambi (Cambi) Devleti kuruldu. Açe sultanı İskender Muda (hükümdarlığı 1607-36) karşı oluşturulan ittifakta Jambi hükümdarı da yer aldı. Ancak, Cava'daki Mataram Devleti'nin egemenliğine girmeyi reddeden hükümdar, Mataram'a karşı 17. yüzyıl başlarında bölgeye girmiş olan Hollandalılarla işbirliği yaptı. 1833-41 arasında hükümdar olan Muhammed Fahreddin, 1833'te Palembang'ı istila ettiyse de, sonradan kendisini yenilgiye uğratan Hollandalıların egemenliğini tanımak zorunda kaldı; Hollandalılara, mali ve yönetsel açılardan giderek daha çok bağımlı hale geldi. 1916-17'deki başarısız ayaklanmadan sonra, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde, Hollanda sömürge yönetimi bölgeyi doğrudan denetimi altına aldı. II. Dünya Savaşı'nda Japon işgaline uğrayan Jambi, 1950'de Endonezya Cumhuriyeti'ne katıldı.

Doğal Yapı

İlin yaklaşık üçte birini batıdaki Barisan Dağlarının uzantısı olan Padang Platosu oluşturur. Kolları derin vadiler ve koyaklar açarak doğu yönünde ilerleyen Barisan Dağlarında, Masurai (2.933 m) ve Sumbing (2.500 m) dağları gibi yanardağ konileri bulunur. Doğudaki haliçlerle, gelgit etkisindeki ırmakların kıyıları mangrovla kaplıdır. Başlıca suyolu olan Batanghari Irmağı, Jambi kentindne denize kadar, 80 km boyunca, büyük teknelerin ulaşımına elverişlidir. Batıdaki dağlık bölgede, ılıman iklime özgü, ormangülü, kızılağaç, akçaağaç, dişbudak ve herdemyeşil çam ormanları bulunur.

Ekonomi

Başlıca ekonomik etkinlik tarım; önemli ürünler ise kauçuk, tütün, palmiye yağı, kopra, pirinç, mısır ve reçinedir. Ahşap oymacılığı, hasır işleri ve sepet yapımı, tütün işleme, meşrubat ve kauçuk eşya yapımı ile dokumacılık ve pirinç öğütme sanayi etkinlikleri arasındadır.

Nüfus

Nüfusun çoğunluğunu Çinli, Arap ve Hintlerle karışmış olan Minangkabaular ve Bataklar oluşturur.

Kaynakça