Jacobus van Looy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Van Looy, Jan Pieter Veth'in çizimi, 1896

Jacobus van Looy (d. 12 Eylül 1855, Haarlem - ö. 24 Şubat 1930, Haarlem, Hollanda), 19. yüzyılın sonunda resim ve edebiyat arasındaki yakın ilişkiyi kişiliğinde temsil eden Hollandalı yazar ve ressam.

Bir marangozun çocuğu olarak dünyaya geldi, babası, görme bozukluğu başlayınca mesleği bıraktı. Annesini beş yaşındayken kaybetti, hemen sonra babası da öldü. İki ebeveynini de kaybedince yetimhaneye verildi. Yetimhanede bir boyacı olarak yetiştirildi. 1884'te, Prix de Rome adlı sanat öğrencilerine verilen bursu almaya hak kazandı. Daha sonra Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'yı dolaştı bu arada taslak resimler çizmeye başladı. 1894'te evlenene kadar Amsterdam'da yaşadı.

Başlangıçta ünlü romanı De dood van mijn poes 'de (1889; Kedimin Ölümü) olduğu gibi, “1880” üslubuyla, dolaysız, kişisel bir anlatımı denedi. İlk öykülerinden De nachtcactus 'ta (1888; Gece Kaktüsü), bir geceliğine açan bir çiçeğin geçici arzuyu temsil etmesi dönemin simgeciliğine örnektir. Daha sonra yazdığı Feesten 'de (1902; Kutlamalar) daha nesnel bir tutumla alt orta sınıfın yaşamından görüntüler yansıttı. Otobiyografik yapıtları Jaapje (1917), Jaap (1923) ve Jacob 'da (1930) sözcükleri izlenimci bir ressamın ustalığıyla yansıttı. 1895'ten beri, beş yılda bir hem yazar hem de ressam olarak başarı sağlayanlara kendi adını taşıyan ödül verilir. Halen pek çok resmi Hollanda'nın önde gelen müzelerinde bulunmaktadır.