Jacob Jordaens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Jacob Jordaens (d. 19 Mayıs 1593, Anvers-ö. 18 Ekim 1678, Anvers, Flandre), köy yaşamını canlandıran kalabalık sahnelere ve duyumsal alegorilere yer verdiği yapıtlarıyla 17. yüzyıl Flaman resminin en etkili sanatçılarından biridir.

Adam van Noort'un yanında yetişti. 1615'te ressamlar loncasına kabul edildi, bir yıl sonra da ustasının kızıyla evlendi. Önceleri duvar halıları için desenler çizdi. "Bereket Alegorisi" (y. 1625, Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi, Brüksel) gibi resimleri, onun bezeme ustası olarak yetiştiğini kanıtlar. Çağdaşı Flaman ressamlarının tersine, İtalya'ya hiç gitmemiş olan Jordaens'in resimleri abartılı biçimleri ve kaba mizahıyla tipik Flaman özellikleri taşır. Renkleri sıcak ve parlak, figürleri canlıdır.

Jordaens 1648'de Kalvenciliği benimsedi. Ama bu durum, Katolik kiliseleri için sayısız sipariş almasını ve Rubens'in ölümünden sonra Anvers'in en büyük ressamı olarak kabul edilmesini engellemedi. 1652'de Lahey yakınlarındaki kraliyet kır malikanesi Huis ten Bosch'un dekorasyonunda da görev aldı ve mimari bezemenin başyapıtları sayılan "Holland Valisi ve Oranje Prensi Frederik Hendrik'in Zaferi" ve "Zamanın Zaferi" adlı duvar resimlerini gerçekleştirdi. Bunlarda coşkulu renkler ve canlı, sarmal çizgilerle karmaşık alegorileri yansıttı.

Jordaens üretken bir ressamdı. Atölyesinde pek çok öğrenci çalıştırmış. "Kral İçki İçiyor", "Satyr ve Köylü" gibi çok tutulmuş resimlerinin kopyalarını yaptırmıştır. Ama son yapıtları, yardımcılarının payının gittikçe artmasından ötürü, eski resimlerinin düzeyine ulaşamamıştır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]