Jübile Sinagogu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Jübile Sinagogu
Temel bilgiler
Yer Çek Cumhuriyeti Prag, Çek Cumhuriyeti
İnanç Yahudilik
Açılış yılı 1906
Durum Aktif
Mimari
Mimar(lar) Wilhelm Stiassny
Mimari tür Moor Canlandırma ve Art Nouveau
Tamamlanma tarihi 1906
Özellikler

Jübile Sinagogu (Çekçe: Jubilejní synagoga), Çek Cumhuriyeti'ndeki Prag şehrinde bulunan bir sinagog olup ayrıca Jerusalem (Kudüs) Sinagogu adıyla bilinir. Bu sinagoga Jerusalem Sinagogu denmesinin sebebi Jerusalem Sokağında inşa edilmesinden kaynaklanmaktadır. Avusturya İmparatoru I. Franz Joseph'in gümüş yıldönümü (jübilesi) onuruna 1906 yılında inşa edilen bina Wilhelm Stiassny tarafından tasarlandı. Moor Canlandırma mimari stiliyle tasaralanan sinagog, başta iç dizayn olmak üzere Art Nouveau dekorasyonu kullanmaktadır. Son zamanlarda tekrar onarılan bina hala dini amaçla kullanılmaktadır. Çek Cumhuriyeti, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'ndan ayrılıp bağımsız olunca bu sinagog için daha çok Jerusalem Sokağı Sinagogu adı kullanılmaya başlandı.

Şehir yenileme kampanyasıyla yıkılan Zigeuner sinagogundaki levhalar, yine aynı kampanya nedeniyle inşa edilen Jübile sinagoguna aktarıldı.

Moor Canlandırma ve art nouveau stilleri sentezi kullanan sinagogun çehresinde nal şekline kemer bulunur ve dahili sütunlar kadın galerisinin bulunduğu üç bölümlü binayı destekler. Kırmızı ve beyaz taşlarla düzenlenmiş müdeccen yapı binanın en göze çarpan kısmıdır. Binanın içinde Art nouveau stiliyle çizilen desenlerde Moor unsurları bulunur.

Bir asırı aşkın süredir ibadet amacıyla hizmet veren bina, 1 Nisan 2008'den beri turistlere ve mimar tarihi meraklılarına kapılarını açmaktadır.[1]

Jübile Sinagogu

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 50°05′05″K 14°25′55″D / 50.08472°K 14.43194°D / 50.08472; 14.43194