Jörg Lanz von Liebenfels

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Jörg Lanz von Liebenfels

Adolf Josef Lanz (d. 19 Temmuz 1874, Penzing – ö. 22 Nisan 1954), Jörg Lanz olarak da bilinen ve kendisini Lanz von Liebenfels olarak tanımlayan Avusturyalı bir yayıncı ve gazeteci. Aynı zamanda eski bir rahip olan von Liebenfels, antisemitik ve völkisch teorilerini yayınladı. Ostara dergisinin de kurucusudur.[1] Kendisi önceleri Heiligenkreuz manastırında yaşayan bir keşişti.

Almanya'da Nazi ideolojisinin gelişiminde en büyük rollerden biri, Jörg Lanz von Liebenfels'e aitti. Lanz, yeni-putperestlik düşüncesine şiddetle inanıyordu. Sonradan Nazi Partisi'nin sembolü haline gelecek olan gamalı haç sembolünü, eski putperest kaynaklardan bulup kullanan ilk kişidir. Lanz'ın kurduğu Ordo Novi Templi adlı örgüt, kendini tamamen putperestliğin yeniden doğuşuna adamıştı. Lanz, eski putperest Alman kavimlerinin tanrılarından biri olan Wotan'a taptığını açıkça ilan etmişti. Ona göre Wotanizm, Alman halkının özgün diniydi ve Almanlar ancak bu dine dönmekle kurtulabilirlerdi. Bu nedenle Nazi ideolojisi, Lanz ve benzeri yeni-putperest ideologların açtığı yolda gelişti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Isai Symens (2015), Mystiek Antisemitisme - Waar Sprookjes en Wetenschap elkaar ontmoeten (Mystiek Antisemitisme bas.), 4900 Lacross Rd, North Charleston, SC 29406, United States: IPGS Publishing, ISBN 9781514184752, 1514184753, http://openlibrary.org/books/OL25736791M/Mystiek_Antisemitisme