Jön Türk Devrimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aybeg (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.22, 4 Kasım 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Jön Türk Devrimi
Osmanlı İmparatorluğu dağılma dönemi
Declaration of the 1908 Revolution in Ottoman Empire.png
Milletlerin başları yeni dönemi duyururken
Tarih 3–24 Temmuz 1908
Yer Osmanlı İmparatorluğu
Sonuç Jön Türkler'in zaferi
İkinci Meşrutiyet'in ilanı
Taraflar
Osmanlı İmparatorluğu Jön Türkler Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı hükûmeti

Jön Türk Devrimi veya Jön Türk İhtilali, Temmuz 1908 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu'nda Padişah II. Abdülhamid'in istibdat yönetiminin sona ermesi ve Meşrutiyet'in yeniden ilanı talebiyle gerçekleşen devrimdir. Devrimin ardında 24 Temmuz 1908'de II. Abdülhamid tarafından İkinci Meşrutiyet yeniden ilân edildi.

Devrim ilk olarak 3 Temmuz 1908 tarihinde Resne'de Kolağası Resneli Niyazi Bey'in 400 asker ve sivilden oluşan bir çete ile dağa çıkması ile başladı. II. Abdülhamid'in ihtilale yönelik tedbirleri subayların İttihat ve Terakki Cemiyeti üyesi olmaları nedeniyle işe yaramadı. Cemiyetin Manastır merkezi, padişaha, Kanun-ı Esasî'yi yürürlüğe koymasını ve 26 Temmuz'a kadar Meclis-i Mebusan'ın açılmasına izin vermesini isteyen bir telgraf çekti. Eyüp Sabri kumandasındaki Ohri Taburu ile Niyazi Bey'in komutasındaki Resne Taburu 22 Temmuz gecesi Manastır'da birleşti ve Manastır Fevkalade Kumandanı olarak görevli bulunan Miralay Fevzi Bey'i dağa kaldırdılar. 23 Temmuz günü atılan 21 pare top atışı ile Manastır'da İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından Meşrutiyet yönetimi ilan edildi ve karar telgraflarla Yıldız Sarayı'na bildirildi.[1]

24 Temmuz'da baskılara daha fazla dayanamayan II. Abdülhamid tarafından Kanun-ı Esasî'nin yeniden yürürlüğe konmasına karar verildi ve resmî ilan ertesi sabah gazetelerde yayımlandı. Böylece İkinci Meşrutiyet ilan edilmiş oldu.

Devrim
Sultanahmet 'te gösteriler
İkinci Meşrutiyet'in ilanı konulu Osmanlı postakartı
II. Meşrutiyet'in ilanını gösteren posta kartı

Kaynakça

  1. ^ Kemal Gözler (2000). "Türk Anayasa Hukuku". Bursa: Ekin Kitabevi Yayınları. s. 37. 1 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2016.