İçeriğe atla

Józsefváros

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Józsefváros (Almanca: Josefstadt) Macaristan'ın Budapeşte şehrinin 8. bölgesidir. Belváros'a yakın, 18-19. yüzyıldan kalma eski banliyölerden biri olarak daha geniş anlamda şehir merkezinin bir parçasıdır.

Budapeşte, St. Joseph Parish Kilisesi

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Józsefváros'taki ana caddeler Baross utca, Rákóczi út ve Üllői út'dur; Kálvin tér, bu bölgeyi 5. ve 9. bölgelere bağlar. Keleti (Doğu) Garı, 7., 8. ve 14. bölgelerin kavşağında yer almaktadır.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

18. yüzyıl banliyösüne ilk olarak Alsó-Külváros (kelimenin tam anlamıyla "Aşağı Banliyö") adı verildi. Adını 1777'de Macar tahtının varisi İmparator II. Joseph'ten almıştır.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Józsefváros çoğunlukla güzel iç mekanlara sahip eski, genellikle bakımsız konut binalarından oluşur. Üç bölüme ayrılabilir, sınırlar Büyük Bulvar (Nagykörút) ve yollar Fiumei út ve Orczy út .

En içteki orta kısım, Ulusal Müze ve Eötvös Loránd Üniversitesi, Semmelweis Üniversitesi, Drama ve Film Akademisi ve Kempelen Farkas Öğrenci Okulu Bilgi ve Kaynak Merkezi tarafından tamamlanan Metropolitan Ervin Szabó Kütüphanesi gibi birçok dikkat çekici yeri içerir. Reform Kilisesi'nin Károli Gáspár Üniversitesi'nin ana binası olan Piarist Ortaokulu ve Pázmány Péter Katolik Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin yanı sıra Macar Radyosu da burada bulunmaktadır. Metropolitan Kütüphanesi'ne ev sahipliği yapan Wenckheim Sarayı ve yukarıdaki Klasik Müzik Koleksiyonu ile Pálffy Sarayı'nın hala görülebildiği bu bölüme "Saray Bölgesi" denir. Bu mahalle 1996 ve 2002 yılları arasında büyük bir tadilattan geçti ve çok sayıda öğrencisi, birkaç kafe ve pizzacı ile mutlu, kalabalık bir yer haline geldi.

Józsefváros tren istasyonu

İkinci kısım, Nagykörút'un ötesinde (yaklaşık 0,8 kilometre veya 1⁄2 mil daha uzak), 1990'larda (ve öncesinde) yaygın olan ve çoğunlukla ilçe genelinde kameralarla ortadan kaldırılan fuhuş nedeniyle daha kötü bir üne sahip. Bu bölümde Yabancı Diller Merkezi (Macaristan'daki en eski ve "otantik" dil sınav yeri), Erkel Tiyatrosu (Macar Devlet Opera Binası'nın bir bölümü), Macar Doğa Tarihi Müzesi, Corvin Budapeşte Film Sarayı (bir multipleks sinema), Budapeşte'nin en büyük bahçelerinden biri (Orczy-kert) ve büyük bir klinik kompleksi.

Geçtiğimiz on yıllarda gecekondu mahallesine dönüşen geleneksel zanaatkârlar mahallesi şu anda yeniden yapılanma aşamasındadır. 19. yüzyıla ait harap durumdaki konut stoğu, büyük ofis bloklarına ve konut geliştirmelerine yer açmak için temizlendi. Corvin-Szigony Projesi, Orta Avrupa'daki en büyük kentsel dönüşüm projesidir. Projenin etkileri ve yöntemleri, esas olarak bölgenin mimari mirasının yok edilmesi nedeniyle eleştirildi.

Doğu Tren İstasyonu, Józsefváros Tren İstasyonu ve Macaristan'ın en ünlü mezarlıklarından biri olan ve en saygın tarihi şahsiyetlerin türbelerinin bulunduğu Kerepesi Mezarlığı ile dikkat çeken üçüncü bölümde yerleşim bölümleri daha az yer kaplıyor.

Mahalleler ve metro[değiştir | kaynağı değiştir]

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 nüfus sayımına göre ilçenin nüfusu 76.250 kişidir. Macar çoğunluğu ile nispeten homojendir. Józsefváros, yüksek oranda Roman (Çingene) sakini (%4.5) ile dikkat çekiyor. Bölge, önemli sayıda Çinli göçmeni (%0.8) kendine çekmiştir.[1]

Siyaset[değiştir | kaynağı değiştir]

Mevcut belediye başkanı VIII. Budapeşte'nin ilçesi András Pikó'dur (c8 üyesi - VIII bölgesindeki STK - Momentum tarafından desteklenmektedir).

2019 yerel yönetim seçimlerinde seçilen Bölge Meclisi, bu siyasi partilere ve ittifaklara bölünmüş 18 üyeden (1 Belediye Başkanı, 12 Bireysel seçim bölgesi Milletvekili ve 5 Tazminat Listesi Milletvekili) oluşur:[2]

Parti Koltuklar Mevcut Bölge Meclisi
Muhalefet koalisyonu[a] 12 M
Fidesz-KDNP 6

Belediye başkanları listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üye Parti Tarih
Zoltán Koppány SZDSZ 1990–1992[b]
Béla Csécsei SZDSZ 1993–2009[b]
Máté Kocsis Fidesz 2009–2018[b]
Botond Sára Fidesz 2018–2019
András Pikó Momentum 2019–

İlgili romanlar ve filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ferenc Molnár'ın birkaç kez filme alınan gençlik romanı The Paul Street Boys (A Pál utcai fiúk, 1907) (en ünlü versiyonun Imdb girişine 24 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. bakınız), orijinal olarak bu bölgenin gerçek mekanlarında geçiyor: Pál utca, Mária utca ve Füvészkert (botanik bahçesi).

2004 yılında, birçok Avrupa ülkesinde gösterilen ve uluslararası arenada çok sayıda ödül kazanan bu bölgenin rezil bir bölgesini anlatan karikatürist bir animasyon filmi Nyócker çekildi.

Imre Kertész'in Nobel ödüllü romanından uyarlanan Kadersizlik'in (Sorstalanság, 2005) başlangıç ve kapanış sahneleri bu semtte yani Lőrinc pap tér'de gösterildi.

Bir İngiliz TV dizisi olan Baptiste'nin ikinci sezonu Jozsefvaros ve orada yaşayan göçmen nüfusa karşı nefret suçları etrafında geçiyor.

İkiz kasabalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Józsefváros şunlarla ikizdir:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar ve kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Coalition of MomentumDKMSZPDialogueLMPSolidarity.
  2. ^ a b c Resigned
  1. ^ "Központi Statisztikai Hivatal". www.ksh.hu. 31 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2022. 
  2. ^ "Városi közgyűlés tagjai 2019-2024 - Budapest VIII. kerület". valasztas.hu. 19 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]