Jérôme Bonaparte

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Jérôme Bonaparte

Jérôme Bonaparte (15 Kasım 1784, Ajaccio, Korsika-24 Haziran 1860, Villegenis, Fransa), I. Napoléon'un en küçük kardeşi, Vestfalya kralı ve Fransa mareşali. Louis Napoléon'un (sonradan III. Napoléon) kurduğu ikinci Fransız İmparatorluğu'na değin devlet görevini sürdüren tek Napoléon'dur. Bonaparte soyu Jérôme aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri'ne kadar uzanmış, en büyük oğlu Jérôme oraya yerleşmiştir.

Juilly Koleji'nde okudu, 1800'de konsül muhafızlığına giren Jérôme bir düelloda yaralandıktan sonra donanmaya geçti. Saint-Domingue ve daha birçok savaşta yer aldı. Batı Hint Adalarına gitti, burada komutanlık yaparken gemisini terk ederek ABD'ye geçti. ABD de 24 Aralık 1803'te zengin bir Baltimorelu tüccarın kızı olan Elizabeth (ya da Elisa) Patterson ile evlendi, 1805'te karısını Avrupa'ya getirdi. Napoléon, Elizabeth'in Fransız topraklarından çıkarılmasını istedi, ama Jérôme ülkede kalarak Akdeniz'de küçük bir deniz filosunun komutanlığını üstlendi. Daha sonra 1806 seferine katıldı. Bir imparatorluk kararıyla Patterson ile evliliği geçersiz kılındı. İmparator, Jérôme'u Württemberg prensesi Catherine ile evlendirerek Vestfalya krallığına getirdi (1807). I. Napoléon, krallığını yönetirken gösterdiği hafiflikten dolayı onu suçladı. Jérôme 1812 Rusya seferinde üstlendiği görevi yerine getiremeyince Almanya'daki Kassel'e geri göndeildi.

1813'te Almanya'da Napoléon rejiminin sona ermesi üzerine krallığını kaybeden Jérôme Fransa'ya döndü. Waterloo'da Fransız ordusunun sol kanadındaki bir tümene komuta etti ve saldırıyı büyük bir kararlılıkla yönetti. Napoléon'un ikinci kez tahttan çekilmesi üzerine Fransa'dan ayrıldı, 1847'de yeğeni Louis Napoléon'un iktidara gelişine değin ülkesine dönmedi. Waterloo Savaşı'nda kendini gösterdikten sonra, Württemberg'e, kayınpederinin yanına gitti ve onun tarafından 1816'da Montfort prensi yapıldı. Sırasıyla Trieste'de, Roma'da, Floransa'da yaşadıktan sonra Paris'e döndü (1847).

Yeğeni III. Napoléon tarafından sırasıyla Invalides valiliğine (1848), Fransa mareşalliğine (1850) ve Senato başkanlığına atandı (1852).

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Elizabeth Paterson ile evliliğinden bir oğlu oldu:
    • Jérôme Napoléon Bonaparte, (Camberwell, Surrey Kontluğu, İngiltere, 1805-Baltimore, 1870)
  • Württembergli Katharina ile evliliğinden de üç çocuğu oldu;
    • Jérôme Napoléon Charles,
    • Mathilde Létizia
    • Napoléon Jérôme Joseph Charles, Montfort prensi (Trieste, 1814-Floransa, 1847), Württemberg prensinin hizmetinde albaydı.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]