Isaac Singer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Isaac Merrit Singer

Isaac Merritt Singer (27 Ekim 1811 – 23 Temmuz 1875) Amerikalı mucit, aktör ve iş insanı. Dikiş makinesinin tasarımında önemli gelişmeler kaydetti ve ilk Amerikan çok uluslu şirketlerinden biri olan Singer Corporation'ın (Singer Dikiş Makinesi Şirketi) kurucusu.[1]

Walter Hunt ve Elias Howe da dahil olmak üzere birçok kişi, Singer'den önce dikiş makinelerinin patentini aldı,[2] ancak onun başarısı, makinelerinin pratikliğine, ev kullanımına kolayca uyarlanabilmesine ve taksitle ödeme konusundaki uygunluğuna dayanıyordu.[3]

Singer, 23 Temmuz 1875'te, 13 milyon dolarlık servetini, yaşayan 20 çocuğu, eşleri ve çeşitli metresleri arasında eşit olmayan şekilde bölen bir milyoner olarak öldü. Ancak Singer'e karşı, boşanma davasında annesini destekleyen bir oğlu sadece 500 dolar aldı. Toplamda 24 çocuk babasıydı.

Erken Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Isaac Singer, 27 Ekim 1811'de Birleşik Devletler New York eyaletinin Rensselaer County ilçesinin Pittstown kasabasına bağlı Johnsonville mezrasında doğdu. Adam Singer (doğum adı Adam Reisinger) (1772-1855) ve ilk karısının en küçük oğluydu. 1853'teki bir röportajda kendisinin de söylediği gibi, ebeveynleri Alman göçmeniydi ve 1803'te Pfalz'dan ABD'ye göç etmişlerdi. Adam Singer ve iki karısının kaç çocuğu olduğu tam olarak bilinmiyor. Isaac Singer’in kardeşleri;

  • John Valentine Singer
  • Alexander Singer
  • Elizabeth Singer (Colby)1
  • Christiana Singer (Cleveland)1
  • Elijah Singer

idi.

1821’de Isaac Singer 10 yaşındayken, anne ve babası boşandı. Adam Singer, ikinci evliliğini Ruth Benson ile yaptı. Isaac Singer, üvey annesi Ruth Benson ile iyi geçinemedi ve bu yüzden 12 yaşındayken ağabeyi ile Oswego şehrinde yaşamaya başladı.

Isaac Singer'ın ağabeyinin bir makine atölyesi vardı ve Isaac orada çalışmaya başladı. Ardından yedi yıl boyunca güvencesiz işlerde 19 yaşına kadar çalıştı. Bu süre içinde Rochester'a gitti ve Erie Kanalı'nı inşa eden şirkette tamirci olarak çalıştı.

Isaac, şöhretinin ve servetinin temeli olacak tamirciliği iyi bir şekilde öğrendi. Ancak bu aşamada Isaac, bunun farkında değildi ve şöhret ve serveti başka bir meslekte arayacaktı: Oyunculuk.

Rochester Players adlı gezici bir sahne gösterisine katıldı. Geçimini dönüşümlü olarak tamirci ve oyuncu olarak kazandı.

Isaac Singer, 1830'da Catharine Maria Haley ile evlendi. Bu evlilikten iki çocuğu oldu: 1834 doğumlu William Singer ve 1837 doğumlu Lillian Singer. 1836 yılında ailesini terk ederek, gezgin bir oyuncu grubuna katıldı. Grup Baltimore'da sahne aldığında Singer, 18 yaşındaki Mary Ann Sponsler ile tanıştı. Ertesi yıl, (1837) Singer iki çocuk sahibi oldu: karısı Catharine'den kızı Lillian (yukarıda bahsedilen) ve Mary Ann Sponsler'dan bir oğlu Isaac.

Isaac Singer ve Catharine'in evliliği bundan sonra fiilen sona erdi, ancak çift 1860'a kadar boşanmadı. Yasal olarak yeniden evlenmekte özgür olmayan Singer, ona 10 çocuk doğurmaya devam eden Mary Ann Sponsler ile nikahsız bir evliliğe girdi.

İcatları[değiştir | kaynağı değiştir]

Singer, ilk patentini 1839'da bir "kaya delme makinesi" için aldı. Patentini Illinois ve Michigan Canal Company'ye 2.000 dolara sattı. Bu, şimdiye kadar kazandığından çok daha fazla paraydı ve finansal başarısı nedeniyle oyunculuk kariyerine geri dönmeyi seçti. "Merritt Players" olarak bilinen bir topluluk oluşturarak turneye çıktı. Sahneye "Isaac Merritt" adı altında çıktı ve Mary Ann Sponsler de "Bayan Merritt" adı ile sahnede yer aldı. Tur yaklaşık beş yıl sürdü ve "Merritt Players", para bitene kadar ülkeyi gezdi.

1844'te grup dağıldığında Ohio'da Fredericksburg şehrine yerleşti. Singer, matbaada baskı için tahta bloklar üreten bir atölyede çalıştı. Ancak kısa süre sonra Pittsburgh'a taşındı ve 1846'da kendi ahşap atölyesini açtı. Burada, baskı endüstrisi için pantografın daha da geliştirilmesi olan "ahşap ve metal kesme makinesini" geliştirdi. 10 Nisan 1849'da bunun patentini aldı.

1850'de Singer 38 yaşındayken, Mary Ann Sponsler ve sekiz çocuğuyla birlikte ailesini topladı ve tahta kesme makinesini orada pazarlamayı umarak New York'a geri döndü. Çalışan bir prototip üretmek için bir avans aldı ve AB Taylor & Co'nun atölyesinde bir tane üretti. Burada Singer'ın finansörü ve ortağı olan George B. Zieber ile tanıştı. Ancak, makinenin yapılmasından kısa bir süre sonra, atölyede bulunan buhar kazanı patladı ve prototipi yok etti. Zieber, Singer'ı matbaa ticaretinin merkezi olan Boston'da yeni bir başlangıç yapmaya ikna etti. Singer, buluşunu Orson C. Phelps'in makine atölyesinde sergilemek için 1850'de Boston'a gitti. Ancak Singer'ın ağaç kesme makinesi için siparişler gelmedi.

Phelps'in atölyesinde, Lerow & Blodgett dikiş makineleri yapılıyor ve tamir ediliyordu. Phelps, Singer'dan kullanımı ve üretimi zor olan dikiş makinelerini incelemesini istedi. O zamanlar mevcut olan dikiş makinelerinin üretimi yalnızca karmaşık değil, aynı zamanda kullanım açısından da yetersizdi. Dönen mekik nedeniyle iplik kopmaya devam ediyordu. Singer, mekanik hataları tespit edip, makinenin çalışma şeklini tamamen değiştirdi. Mekik bir daire yerine düz bir çizgide, kavisli bir iğne yerine düz bir iğneyle hareket ederse dikiş makinesinin daha güvenilir olacağı sonucuna vardı. Singer, 12 Ağustos 1851'de yaptığı iyileştirmeler sonucunda, ABD Patent Dairesi’nden 8294 numaralı dikiş makinesi patentini almayı başardı.

Onun prototipi, çalışan ilk dikiş makinesiydi. Phelps ile ortağı olan George B. Zieber'in sağladığı fon yardımıyla "Jenny Lind Dikiş Makinesi Şirketi"ni kurdular. Şirketin adı kısa bir süre sonra IM Singer & Co olarak değiştirildi. Girişim büyük bir finansal başarı elde etti ve Isaac Singer'ı zengin bir adam yaptı.

Singer, 1867'de İskoçya'da bir dikiş makinesi fabrikası kurdu. Bu fabrika Glasgow yakınlarındaki Clydebank'ta bulunuyordu. Ayrıca Fransa'da, Paris yakınlarında ve Brezilya'da Rio de Janeiro'da fabrikalar kurarak Singer şirketini ilk Amerikan çok uluslu şirketlerinden biri haline getirdi.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Singer, 23 Temmuz 1875'te 63 yaşında Paignton'da öldü. Seksen atlı araba ile ve yaklaşık 2000 kişinin katıldığı bir cenaze töreninin ardından Torquay'a gömüldü. Ölümünden sonra, birçok çocuğu mülkü için savaştı. Singer, beş "eşinden" ikisi genç yaşta ölen 24 çocuk babasıydı. Singer, vasiyetinde 22 çocuğu kabul etti.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1 : Evlilik sonrası soyadı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hunter, Clare (2019). Threads of life : a history of the world through the eye of a needle. Londra: Sceptre (Hodder & Stoughton). ss. 256 - 266 269 -271. ISBN 9781473687912. OCLC 1079199690. 10 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2019. 
  2. ^ Forsdyke, Graham. "History of the Sewing Machine". International Sewing Machine Collectors Society. 28 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya" Все о швейных машинах – История создания корпорации Зингер (Rusça). 12 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi.