İçeriğe atla

Isaac Albéniz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Isaac Albéniz
Isaac Albéniz, 1901
Doğum29 Mayıs 1860
Campradon, Katalonya, İspanya
Ölüm18 Mayıs 1909 (48 yaşında)
Cambo-les-Bains, Fransa
Milliyetİspanyol
Diğer ad(lar)ıIsaac Manuel Francisco Albéniz
MeslekMüzisyen, Piyanist, Besteci

Isaac Albéniz, (d. 29 Mayıs, 1860, Campradon, Katalonya, İspanya - ö. 18 Mayıs 1909, Cambo-les-Bains, Fransa), İspanyol besteci ve piyanisttir.

Küçük yaşlarda müziğe olan yeteneği fark edilen Albéniz, beş yaşındayken ilk konserini vererek dikkatleri üzerine çekti. Paris'te Marmontel ile çalıştı. 15 yaşına geldiğinde, Amerika ve Avrupa'nın birçok yerinde piyano resitalleri vermişti. İspanya Kralı'nın desteğiyle Brüksel'de eğitim gördü. Fauré, Debussy, Chausson gibi bestecilerle dostluk kurdu.

Londra'da Henry Clifford operasını, bitmemiş The King Arthur Trio üçlemesini ve Pepita Jimenez adlı lirik güldürüyü besteledi. 1893 yılında evlenerek Paris'e yerleşti ve bir süre sonra piyano konserlerini bırakarak kendini beste yapmaya adadı. 1899 yılında Paris'te bestelediği Catalonia adlı orkestra şarkısıyla büyük başarı kazandı. Schubert ve tanışma fırsatı bulduğu Liszt'ten etkilendi. Asıl ününü tipik İspanyol şenliklerini (fiesta) anımsatan 12 piyano parçasının oluşturduğu dört defterlik "İberia Süiti" (1906 - 1909) adlı evrensel nitelikteki başyapıt ile kazandı.

Isaac Albéniz en iyi vurgularını Endülüs'ü düşünürken yapmış, "Navarra" yı tamamlayamadan ölmüştür. Yapıtlarının birçoğunun orkestrasyonu E. F. Arbòs tarafından yapılmıştır. Romantik dönem bestecilerinden olan sanatçı, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin eski eşi Cécilia Sarkozy'nin büyük büyük dedesidir.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]