Irving Morrow

Vikipedi, özgür ansiklopedi
11.03, 13 Ocak 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16513867 numaralı sürüm (→‎Diğer çalışmaları: düzeltme AWB ile)
İnşaatına 5 Ocak 1933 yılında başlanan Golden Gate Köprüsü 19 Nisan 1937’de tamamlandı.
Golden Gate Köprüsü’nün inşaatına katkısı olanların yer aldığı bir tabela.

Irving F. Morrow (d. 1884 – ö. 1952) ABD’li mimar. En tanınmış eseri ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Fransisco şehrinde yer alan Golden Gate Köprüsü’dür.

Irving Morrow 1906 yılında Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’in mimarlık programından mezun oldu. 1908 ile 1911 yılları arasında Fransa’nın Paris şehrinde yer alan École nationale supérieure des Beaux-Arts’da eğitimine devam etti. Eğitimini tamamladıktan sonra Oakland’a geri döndü ve San Francisco ile Oakland odaklı mimarlık kariyerine başladı. Ağırlıklı olarak ev, banka, tiyatro, otel ve kamu binası projeleri tasarladı. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’den mezun olan bir mimar olan Gertrude Comfort Morrow ile evlendi ve birlikte 1939 Golden Gate Uluslararası Sergisi için Alameda-Contra Costa County Binası’nı tasarladılar.

Golden Gate Köprüsü’nün Tasarımı

Morrow 1930 yılında Golden Gate Köprüsü’nü tasarlaması için Joseph Strauss tarafından görevlendirildi. Köprünün renginin turuncu olmasını da Morrow önerdi. Zamanında tuzlu su ve havaya dayanıklı boyalar çok olmadığından yetkililer ilk aşamada bu renge karşı çıktılarsa da, Morrow’un bu projeye uygun bir boya türü bulmasıyla köprünün turuncu renkte olmasına karar verildi.

Diğer çalışmaları

Morrow Amerikan Mimarlar Enstitüsü ve Amerikan Peyzaj Mimarları Topluluğu’na üye olmasının yanında Pacific Coast Architecture dergisinde editörlük yaptı. Başta Architectural Record olmak üzere birçok periyodik yayınlara da katkısı olmuştur. Commonwealth Club of California Klubü’nün mimarlık bölümünün kürsü başkanlığı ve Amerikan Tarihi Bina Araştırma (İngilizce: American Historical Building Survey) kurumunun da başkanlığını yürütmüştür.[1]

Kaynakça

  1. ^ "Irving F. and Gertrude Comfort Morrow Collection (İngilizce)". Cdlib.org. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2013.