Irvine Welsh

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Irvine Welsh
Irvine Welsh 2004 yılında Edinburgh Uluslararası Kitap Festivalinde.
Doğum27 Eylül 1958 (65 yaşında)
Leith, Edinburgh, İskoçya
MeslekRomancı
Milliyetİskoç
Edebî akımModernizm, postmodernizm

Resmî site

Irvine Welsh (d. 27 Eylül 1958, Leith, Edinburgh, İskoçya), Trainspotting romanıyla ünlü İskoç yazardır. Çok sayıda kısa film yönetmiş olmasının yanı sıra, oyun ve senaryo yazarıdır.

Yaşamının ilk yılları ve öğrenimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1961'de Leith'ta doğdu. 4 yaşındayken, ailesiyle işçi mahallesi olan Muirhouse'a taşındı. Burada büyüdü. 16 yaşında okulu bırakarak yeni oluşmaya başlayan Punk Rock piyasasına katılmak için Londra'ya taşındı. Londra'da çeşitli işlerde çalıştı ve uyuşturucu kullanmaya başladı. 1980 sonlarında yeniden Edinburgh'a döndü ve üniversitede bilgisayar okurken bir yandan da yazmaya başladı.

Yazarlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

The Acid House Büyük Britanya'da 1994 yılında basıldı, aynı sene 1993 yılında yazmış olduğu Trainspotting de yayımlandı. Yazarın bu romanı sinemaya uyarlandı ve büyük ün kazandı. Bir sonraki romanı, Marabou Stork Nightmares oldu. Bu roman, hastanede komada yatan bir holiganın yaşamının ve düşüncelerinin keşfidir. Daha sonra Ecstasy adlı kitabı çıktı, üç uzun hikâyeden oluşan bir kitabı da eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı. Filth, Welsh 'in her zamanki birinci tekil şahıs anlatımından ahlaksız, şiddet yanlısı ve kindar bir polisin hikâyesini anlatır. Kitap olumlu eleştiriler alır ve Village Voice Literary Supplement tarafından 1998 yılının en iyi 25 kitabı arasında gösterilir.

Welsh'in en uzun ve tutkulu çalışması Glue, 2001 baharında satışa çıkar. Edinburgh'un sosyal konutlarından dört çocukluk arkadaşının hikâyesi yaklaşık 40 yıl sürer ve onları orta yaşlarına kadar takip eder. Yazarın imzası haline gelen kara mizah ve makineli tüfek hızındaki diyaloglar yerli yerinde dursalar da, eleştirmenler romanın yazarın olgunluk çağını ve dinginlğini haber verdiğini söylerler. Trainspotting 'in devamı Porno 2002 temmuzunda çıktı. Oyun yazarı olarak In-yer-face akımına dahil edilebilecek eserler vermiş olan Irvine Welsh bekardır ve Londra ve Edinburgh'da yaşamaktadır. 2021'de, Crime adlı romanının TV uyarlaması, Dougray Scott'ın dedektif Lennox rolünde olduğu 6 bölümlük bir dizi olarak Birleşik Krallık'ta piyasaya sürüldü. Bu, Irvine Welsh'in bir kitabından yapılan ilk televizyon uyarlaması.[1]

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Trainspotting - Yazarın aynı adlı romanından uyarlanan filmle ilgili bilgi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Pingitore, Silvia (19 Kasım 2021). "Exclusive interview with Trainspotting author Irvine Welsh". the-shortlisted.co.uk (İngilizce). 20 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2023. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2007. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Temmuz 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2007. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]