Irak ağızları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Irak ağızları Türkiye Türkçesi ağızlarının bugün Irak devlet sınırları içinde konuşulan ağız sahalarından biridir. Bazen Irak’ta yaşayan Türkçeyi kastetmek amacıyla “Irak Türkçesi” şeklinde de belirtilir.

Irak’ta yazı dili olarak Türkiye Türkçesi kullanımdadır. Bunun dışında, bugün Kerkük ağzı dediğimiz ağız, bütün Irak Türkmenlerinin[1] konuştuğu ağızları kapsamamaktadır. Irak’ta konuşulan Türk ağızları genel olarak aynı çizgide olmasına rağmen; Irak Türkçesinde kimi ağız ayrılıkları ortaya çıkmıştır.[2]

Günümüzde Irak’ta Türkçe ya standart olduğu gibi Latin asıllı Türk alfabesi ile yazılır ya da Kültür Bakanlığı’na ait Türkmen Kültür Müdürlüğü tarafından çıkarılan “Yurd” adlı haftalık gazete olduğu gibi, Osmanlı harfleri ile fakat Türkiye Türkçesi ünlü uyumuna uyarak kullanılır.[2]

Irak sahası Türk ağızları, Türkiye Türkçesi ile Azerbaycan Türkçesinin sınırdaş oldukları bir sahadır.[3] Bu durumu Irak ağızlarının tarifinde Azerbaycan özelliklerinin bahsedilmesinde de görmek mümkündür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kerkük-Musul Sorunu" (PDF). Irak Türkmenleri Tarihi. Kardaşlık Dergisi, Kerkük Vakfı, 2018. 18 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). 
  2. ^ a b Hidayet Kemal Bayatlı, Irak Türkmen Türkçesi, Türk Dil Kurumu Yayınları, Ankara 1996, s. 329-333.
  3. ^ Alpay İgci, “Konuşulan Dil Türkiye Türkçesinin Sahası”, Ufuk Dergisi, S: 21, Ocak-Mart 2013, Üsküp, s. 6-8.