Irak Silahlı Kuvvetleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17.15, 8 Ekim 2016 tarihli sürüm (personeller → personel)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Irak Silahlı Kuvvetleri
القوات المسلحة العراقية
Coat of arms of Iraq (2008–present).svg
Kuruluş 1921
Birimler Irak Kara Kuvvetleri
Irak Deniz Kuvvetleri
Irak Hava Kuvvetleri
Irak Özel Operasyonel Kuvvetleri
Karargâh Bağdat
Komuta
Başbakan Haydar el Abadi
Savunma Bakanı Halit El-Ubeydi
Kurmay Başkanı Babaker Şevket B.Zebari
Genel Bilgiler
Askerlik yaşı 18-49
Etkin personel sayısı 271,500
Rezerve personel sayısı 342,212
İlgili maddeler
Tarih 1948 Arap-İsrail Savaşı
İran-Irak Savaşı
Körfez Savaşı
Irak Savaşı
2014 Kuzey Irak Taarruzu

Irak Silahlı Kuvvetleri, (Arapça: القوات المسلحة العراقية) Irak'ın iç ve dış güvenliğini sağlamak; ülkeyi havadan, karadan ve denizden korumak amacıyla, 1921 yılında kurulan ve günümüzde faaliyet gösteren silahlı kuvvet.

Irak Silahlı Kuvvetleri, kendisine bağlı 4 birim bulundurur. Bunlar; Irak Kara Kuvvetleri, Irak Deniz Kuvvetleri, Irak Hava Kuvvetleri ve Irak Özel Operasyonel Kuvvetleri olarak sıralanır.

Ayrıca 276,000 etkin, 342,212 rezerve, toplamda 618,812 personeli vardır. Kurmay Başkanı Babaker Şevket B.Zebari'dir. Savunma Bakanı Halit El-Ubeydi ve en üst yetkili olan başbakan Haydar el Abadi'dir.

Silahlı kuvvetler içerisinde bulunan personel 18-49 yaş aralığındadır. Bunun yanında silah donanımı tarafından, birçok profesör ve uzmana göre Orta Doğu'nun en güçlü ordularındandır. Irak Savaşı öncesi silahlar SSCB yapımıydı. Savaş sonrası ise batılı silahlar da kullanılmaya başlandı.

Tarihinde ise birçok savaşa katılmıştır. Altı Gün Savaşı, İran-Irak Savaşı, Körfez Savaşı, Irak Savaşı ve 2014 Kuzey Irak Taarruzu bunlara örnektir. Koalisyon müdahalesi öncesi ordu, Saddam Hüseyin'in kontrolündeydi. Savaş sonrası ise en baştan tekrar yapılandırılmıştır.

Resimler