Ippolito Caffi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Ippolito Caffi (d. 16 Ekim 1809, Bellano - ö. 13 Mayıs 1866, Lissa) İtalyan ressam.

Belluno'da Prof. Antonio'dan resim dersleri aldı. 1827-1831 arasında Venedik Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etti. Prof. Tarquinio Orsi'nin perspektif derslerini izledi. 1832'de Roma'ya yerleşti. Dönemin tanınmış sanatçılarıyla dostluklar kurdu, eserleri sanat ortamında ilgi çekmeye başladı. 1838'de Milano'da sergilediği 12 tablosu olumlu eleştiriler aldı. 1843'te Yunanistan, Anadolu ve Ortadoğu'yu kapsayan uzun bir yolculuğa çıktı. Yunanistan'la ilgili 16 tablosu daha sonra bir kitapta yayımlandı. İstanbul, İzmir ve Efes'e giden Caffi, bu yerlerle ilgili çok sayıda desen ve tablo yapmıştır.

1844'te Roma'ya dönüşünde, Papa XVI. Gregoire'ın siparişi üzerine, çok tanınan “San Pietro Meydanı” ve “San Marco Meydanı” adlı tabloları yaptı. 1848'de Venedik'in Avusturya'ya karşı ayaklanması üzerine Venedik'e giderek savaşa katıldı. Savaşın kaybedilmesi üzerine tutuklandı ve daha sonra İtalya ve Fransa'nın çeşitli şehirlerinde yıllar süren sürgün hayatına başladı. 1858'de Venedik'e döndü. Venedik Adliyesi için Roma ve Mısır'la ilgili duvar resimleri yaptı. İtalya'nın Avusturya'ya savaş açması üzerine donanmaya katılan Caffi, Lissa açıklarında yapılan deniz savaşında öldü. İtalyan peyzaj resmi geleneği içinde değerlendirilen Caffi, mimari ve arkeolojik yapılara ilgi duymuş, tabiat ressamı olmaktan çok bir mimari görünümler ressamı olarak tanınmıştır. Coşkulu ve perspektifin önem kazandığı kompozisyonlarında yer yer Caneletto çizgisine yakınlık görülür.

Caffi'nin bugüne kadar İstanbul ile ilgili pek az eseri kalmıştır. “Ayasofya Yakınlarından İki Manzara”, “Sultan Ahmed Camii”, “Hipodrom”, “Haliç”, “Esirler Pazarı” ve “Kapalıçarşı” en önemlileridir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • G. Perocco, Ippolito Caffi Resim Sergisi Broşürü, İstanbul, 1980
  • Dictionnire des peintres, sclupteurs, dessinateurs et graveurs, Paris, 1948-1955