Integra Fairbrook Wingates Hellsing

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Integra Fairbrook Wingates Hellsing (インテグラル・ファルブルケ・ウィンゲーツ・ヘルシング Integuraru Faruburuke Wingētsu Herushingu), daha çok kullanılan adıyla Integra Hellsing, Kouta Hirano'nun anime ve mangasının ana karakterlerinden birisidir. Hem OVA hem de TV animesinde seslendirmesi Yoshiko Sakakibara ve Kaori Mizuhashi (genç Integra) tarafından yapılmıştır. İngilizce seslendirmesinde ise Victoria Harwood ve Tricia Dickson görev almıştır.

Daha önceleri Kouta Hirano'nun ilk mangalarından biri olan Hi and Low'da dış görünüşü bir Nazi kumandanı gibidir

Nitelikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Integra Hellsing, 22 yaşında soylu bir kadın, hem Hellsing ailesinin son üyesi hem de lideri ve Protestan Kraliyet Şövalyelerinin başıdır. Ayrıca Hellsing'in gizli silahı Alucard'ı, dolayısıyla Hellsing Organizasyonu'nu kontrol edebilen yegane insandır. Integra duygularının işine karışmasına çok izin vermeyen birisidir. İzin verdiği duygular ise çoğunlukla öfke patlamalarıdır.

Hellsing ailesi tanrıdan bir görev yolundadır ve Integra bu görevi her şeyden önce tutar. Birleşik Krallık ve Protestan Kilisesi ona emanettir. Hiç kimsenin, özellikle kendisinin hata yapmasını kabullenemez. Organizasyonunu büyük bir vatanseverlikle ve etkileyici bir güçle yürütür. Ayrıca Alucard'ın zorlamalarına ve değişik baştan çıkarma metodlarına karşı koyabilen, gücüne hükmedebilen tek insandır ve onun da saygısını bu yüzden kazanmıştır.

İsminin kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

TV serilerinde hiçbir zaman tam adıyla çağırılmamıştır. Sadece bir keresinde Sör Integra Wingates Hellsing diye televizyon anime serilerinin 3. bölümünde (Kılıç Dansçısı) Alexander Anderson tarafından zikredilmiştir. Ana karakterlerin çoğu onu Sör Integra diye çağırır. Sadece Alucard bu onursal lakabı kaldırarak onu çağırmaya cesaret edebilir. Bir seferde de Bayan Integra olarak anılmıştır.

Soyadı Hellsing ise büyük ihtimalle Helsing'in alternatif bir söylenişidir.

Wingates'in ise kökeni belli değildir. Ama tipik bir İngiliz ismidir. Ve ayrıca neden dam yerine sör unvanı kullandığına dair mangada da, animede de hiçbir neden belirtilmemiştir. Bu, yeni başlayan TV animesi izleyicileri için bir karmaşa olmuştur. Çünkü mangada tam bir kadın gibi görünmesine rağmen TV serilerinde Gonzo Integra'yı cinsiyet karmaşası yaşayan biri gibi resmetmiştir. Ayrıca sör unvanının da babasından gelip gelmediği belli değildir. Eğer öyleyse kalıtsal olarak soylu biridir. Alucard da ona efendi unvanıyla hitap eder.

Ailesi ve başlangıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünlü ve gizemli Hellsing ailesinin içinde doğan Integra animedeki 13, mangadaki 12 yıllık hayatını babasının yani Sör Arthur Hellsing'in yerini almak için hazırlanarak geçirmiştir. Integra'nın annesi ise Integra'nın geriye dönüşlerinde hiç yer almaz. Bunun nedeni olarak Integra'nın annesiyle hiç karsılaşmamış olması ya da annesinin Integra çok küçükken ölmüş olması öne sürülebilir. 12 yaşındayken Integra'nın babası da ölmüştür. Giderken de Integra'ya Protestan Kraliyet Şövalyelerine liderlik etme ile İngiltere'yi koruma görevini bırakmıştır ve kardeşi Richard'tan da ona destek olmasını rica etmiştir.

Ama neredeyse Arthur'un ölümünden anlar sonra küçük bir kızın Hellsing'i yönetme fikrini kıskanarak Integra'ya saldırır. Integra da şansının yardımıyla, babasının başı belaya girince zindanlara gitmesi öğüdüne uyarak, malikanenin alt katlarına ulaşmayı başarır. Fakat girer girmez mühürlenmiş bir vampir vücuduna rastlar. Ama Richard onu bulur ve ateş eder, Integra'nın omuzundan kurşun sıyırınca kanlar yerlere saçılır. Kanları Arthur'un 20 yıl önce hapsettiği vampir yalamaya başlar. Yenilenerek normal hale gelmeye başlayan canavar, Integra'ya acı çektirmek isteyenleri öldürmeye başlar. Richard umutsuz bir şekilde son bir kez Integra'yı öldürmeye yeltenir ama kurşunu Alucard adlı vampirin kolu tarafından engellenir. Integra yerdeki bir silahı alır ve amcasına doğrultur, onu öldürerek Hellsing'in kan bağının son üyesi olmayı hakeder. Bununla beraber Alucard da onun sadık hizmetkârı olmaya kendini adar. Bundan kısa bir süre sonra Integra şövalye unvanını alır ve babasının eski arkadaşlarından biri olan Sör Shelby Penwood'a takdim edilir. Penwood onun Hellsing gibi bir görevi kaldırabilmek için çok genç olduğunu söyler. Ancak sonradan ise fikrini değiştirerek, kamikaze görevinden önce onunla tanışmanın ve ona hizmet etmenin bir onur olduğunu ifade etmiştir.

Kendini feda ederek Londra'nın işgali sırasında Millenium ayak takımı askerlerini patlatması, Integra'nın insanlığın değeri üzerine yeniden düşünmesini sağlamıştır.

Genç Integra utangaç ama tuttuğunu koparan bir tiptir ama Alucard onun hizmetkârlarından biri olduktan sonra daha çok güven dolmuştur ve rahatlamıştır tabi bu sayede öz güveni kraliçe ile olan görevine de yansımıştır. Integra, Seras gibi belirli bir yaşa geldikten sonra büyük bir tecrübe kazanmıştır. Savaşın başladığı dönemde masumiyetinin büyük bir kısmını kaybetmiştir. Zorluklarla karşılaştığında zayıflık göstermeyen aksine bilgeleşen gerçek bir lidere dönüşmüştür. Major ondaki bu kendi tabiriyle "güzel genç bayan"'dan "gerçek ve tehlikeli düşman"a dönüşümü fark etmiştir. Hatta onu öyle çağırdığı için özür bile dilemiştir ve onu zeplinine gerçek bir karşılaşma için davet etmiştir.

Integra'nın bilinen ailesi Abraham Van Helsing'i de içeriyordur. Eski bir metafizikçi ve felsefeci olan Abraham, Bram Stoker'in Dracula adlı eserinin baş karakterlerinden birisidir. Babası ise Arthur Hellsing'dir. Ama 1989'da yani Integra 13 yaşındayken kanserden ölmüştür. Integra'yı çok sevmiştir ve diğer çocuklar gibi olmadığı için onun hep daha iyi, daha mutlu olmasını sağlamaya çalışmıştır. Integra Hellsing'deki şu anki pozisyonunuyla Kraliyet Yuvarlak Masa Şövalyelerindeki sandalyesini ondan miras almıştır. Amcası Richard da bu yüzden zavallı kızın suratına mermileri boşaltmaya çalışmıştır. Ama Alucard sayesinde Integra kurtulmuş hem de liderliği tek başına ele geçirmiştir.

Zayıf bir ihtimaldir ama Integra tamamıyla Avrupalı değildir. Ten rengi diğer karakterlerinkinden biraz daha koyudur. (sütlü kahve gibi.) Ayrıca bunu destekleyen kanıtlardan biri de animenin 10. bölümü olan Canavarın Efendisinde, Integra'nın geriye dönüşlerinden birinde bebek haldeki Integra'nın annesi olabilecek, sari giyen bir kadın tarafından tutulduğunu görüyoruz. Bu da Integra'nın annesinin Hint bir göçmen olabileceği önergesini kuvvetlendiriyor.

Yetenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Integra hızıyla refleksleriyle mükemmel bir eskrim ustasıdır. Manganın 1. kitabında Alexander Anderson'un saldırısını engellemeyi başarışından ve bir Nazi vampiriyle dövüşünden bunu anlayabiliriz. 9. kitapta da Wild Geese ağır silahlı ekibinin karşısına bile çıkamayacağı vampir askerlerden birinin kafasını kesmesi de bu teoriyi güçlendiren bir faktördür. Silah atışı da ölümcül derecede sabittir. Animede bu yeteneği 2. bölüm olan kulüp M bölümünde poligonda attığı yerden şaşmadan aynı boşluğu yeniden vurmuştur. Elindeki silah Walther PPK'dir. Ayrıca Baretta 93R adlı bir silahı da vardır. Başka bir bölümde ise Integra aynı kurşunla Jan Valentine'yi yüzünden 6 sefer vurur. 6. kitapta da benzer yetenekler gösterir. Ama atış yeteneğine ait en güzel örnek OVA'nın 1. bölümünde modifiye edilmiş bir Sig-Sauer P226'yı Alexander Anderson'un kutsanmış bıçaklarına boşaltır ve bıçakları kullanılmaz duruma getirir.

Ayrıca çok zekidir. Jessica ve Leif adlı vampir sevgililerin bıraktıkları izlere bakarak bir sonraki hedeflerini tahmin edebilmiş ve bir strateji önermiştir.

Jan Valentine'nin ipucusunu kullanarak Millenium'un kimi kastettiğini tahmin etmiştir. (Walter ve Alucard'ın önceden bilmesine rağmen.)

Bunca yeteneğine rağmen hala şaşırtıcı bir şekilde genç ve tecrübesizdir. Ama bu Major'un planlarıyla baş edebilmesine yönelik bir sorun değildir.

Hayranlar tarafından belirlenen şu faktöre göre Alucard'ın güçlerini kontrol edebilmek için karanlık sanatlar ve simya ile yetiştirilen Integra büyükbabasının çalışmalarını devam ettirir. Bu animenin 11. ve 12. bölümlerinde açık bir şekilde belli edilir. (Integra Masonik bir simge içinde bir ayin yapar.) Manganın son bölümlerinde Alucard son kontrol sistemini serbest bırakır. Animede Integra bunun için bir şeyler söyler. Ama mangada Integra'nın bu konu ile bağlantısının olup olmadığı bilinmemektedir. Bunun yerine Alucard Integra'dan bir emir vermesini ister. Alucard'in güçleri üzerinde herhangi bir kontrolü olmayan Integra emir verdiğinde ise Alucard sorgulamadan uygulayacak kadar da sadıktır.

Alucard & Integra[değiştir | kaynağı değiştir]

Mangada Alucard ve Integra hakkinda da güçlü hipotezler var. Bunlardan biri Alucard'ın mangada Integra'nın kocası olabileceğine dair. Çünkü 95. bölümde Alucard Integra'yı kontes diye çağırmıştır. Ama bunun nedeninin aralarındaki etkileşimden mi yoksa yasal faktörlerden mi olduğu bir muammadır.

Integra'nın Alucard ile ilişkisi çok karmaşıktır. Alucard Arthur'un ölümünden ve Integra tarafından uzun uykusundan uyandırılışından beri integra ile bağlantılıdır. (manganin 1. kitabı ve animenin 10. bölümü) Integra onun efendisi olmuştur.

Yıllardır Alucard Integra'nın büyümesinde ve olgunlaşmasında ona yardım etmiştir. Kendi hizmetini hakedecek daha iyi bir lider olmasını sağlamıştır. Ve Integra Alucard'ın itaat edeceği ve ömrünü onun onuru ve hayatını korumaya adayacağı yegane kişidir. Mesela Integra Enriko Maxwell tarafından "dişi domuz" diye çağırılarak aşağılandıktan sonra Alucard ortaya çıkmıştır ve efendisine hakaret ettiği için onu İngiltere'yi canlı terk edememekle tehdit etmiştir. Seride Alucard Integra'nın silahı olarak resmedilmiştir. Bunu 3. ve 8. kitapta Alucard çok iyi açıklamıştır. Kendisinin öldürmekten vicdan azabı çekmediğini, öldürürken Integra'nın tetiği çektiğini, bu yüzden Integra'nın pişmanlık duyan kişi olması gerektiğini anlatmıştır. Integra Alucard'ın hareketleri yüzünden endişelenir ama bazen onun gerçek doğasını anlamakta zorluk çekse de emirlerini uygulamasında ona güvenir. Walter ona 3. ve 8. kitaplarda onun gerçek bir canavar oldugunu hatırlatmıştır.

8. kitapta Integra Alucard'ı sıcak bir gülümsemeyle karşılar ve Alucard 72. bölümde ağladığında Integra şoke olmaktan çok onun için üzülmüştür. 89. ve 90. bölümlerde Alucard'ın varlığı silindiğinde Integra daha önceleri gösterdiğinden daha çok duygularını ortaya çıkarmıştır.

Walter & Integra[değiştir | kaynağı değiştir]

Integra herhangi bir konuda fikir danıştığında ya da yardım istediğinde Walter hep güvenilir ve babacan bir figur olmuştur. Örnek olarak 2. kitapta Integra'nın vampire dönüştürülmüş adamlarını vurma konusunda Sör Islands'ın emirlerine karşı çıkması üzerine korumacı bir eda ile yaklaşması ya da Integra bir karar verdiğinde onun yanında sessiz bir şekilde onu desteklemesi verilebilir. 5. kitapta aralarında çeşitli saldırı metotları hakkında bir konuşma geçer. Sonraları Millenium Londra'ya doğru gelen savaş zeplinine çözüm bulma konusunda kafa yorarlar ve 6. kitapta her ne bedelde olursa olsun geri gelmesini söylediğinde aralarindaki sevginin boyutunu anlıyoruz.

Daha sonra Walter bir hain olduğunda Millenium onu alır. Hellsing Organizasyonu karşısında Nazi askeri olarak hayatına devam eder. Bu dönüşümünde tam olarak nasıl gerçekleştiği belli değildir. Bir iki dakikalık iç çekişmeden sonra Integra Alucard'a onu öldürmesi için emir verdiğinde yüzüne acı dolu bir ifade yerleşmiştir. İçindeki acıya rağmen Seras ile birlikte geriye bakmaksızın zepline girerler. Walter Integra'yı sevdiğinden daha çok Alucard'dan nefret eder. Son anlarında Integra'ya veda ederken ise eskiden olduğu o kibar hoş adama döner.

Ölümünden 30 yıl sonra Integra onun yokluğunu hissetmektedir. Ama Walter'ı kırışıklıklarını fark ettiğinde bir hain gibi değil de eski sevgi dolu babacan uşağı gibi hatırlar.

Seras & Integra[değiştir | kaynağı değiştir]

TV serisinde Seras ve Integra arasında bir bariyer olmasına rağmen manga ve OVA'larda beraber hareket ederler. Seras onun için kendini Hellsing'e adamıştır. Integra ise genç drakulinaya karşı bir sempati ve ilgi duyar. Integra Seras'ı manganin ilk bölümlerinde kurtarır. Mesela ilk kitapta Anderson'un bıçaklarını saldırısına hedef olacakken Integra bıçakları vurarak onu kurtarır. Alucard'ın aksine Seras'ın berserk modunu sadece onaylamamakla birlikte onun o transtan çıkması için elinden geleni yapar. 26. bölümde Seras'ın kan içmediğini fark edince Integra parmağını keser ve Seras'tan mikrop kapmaması için yalamasını ister. Integra öyle bir durum hazırlamıştır ki Seras'ın hem beslenebileceği hem de susuzluğuna yenik düştüğünü sanmayacağı. Seras tereddüt ederek Integra'nın emrine uyar ama rahatlar. Bununla beraber 57. bölümde Seras Integra'yı İskariyot'un asker/rahiplerinden sol gölge koluyla bir bariyer yaparak korur.

Bölüm 82'de Kurt Operasyonunda İntegra ve Seras, Kaptan Hans Günsche ile karşılaşır. Seras onu halletmeye çalışırken İntegra'nın esas düşmanlarıyla mücadele etmesini önerir. İlk başta kabul etmez ve Seras için endişelendiği yüzünde belli olan İntegra devam etmeyi başta reddeder. Ama Seras onu her şeyin böyle daha iyi olacağı konusunda ikna eder. Integra da ikna olur ama ölmesi halinde onu hiç affetmeyeceğini ekler. Son bölümde de ona daha samimi bir şekilde davranır. Artık bir çocuktan farklı olduğu anlaşılır.

TV serileri ile OVAlar ve manga arasındaki farklar[değiştir | kaynağı değiştir]

TV serilerinde İntegra'nın karakteri hakkında sayılamayacak kadar çok şey değiştirilmiştir. Mangadaki halinden daha soğuktur, daha ciddidir, daha kibirlidir. Kontrolünü kaybetmeye daha çok yatkındır. Ve hataya tahammül edemez. Ailesinin onuru her şeyden hatta görev duygusundan bile önce gelir. Penwood ve Seras Victoria ile ilişkileri minimuma indirilmiştir.

Integra'nın lider olmak için çabası ve savaşla yüzleşmesi tamamen silinmiştir. Animede zaten tecrübeli bir liderdir sadece lider olma çabası yerine organizasyonu çökertmeye çalışanlarla ve Alucard'in kanlarını karıştırıp içme fikriyle baş etmeye çalışır. Animenin sonunda ise bütün adamları öldürülmüş, yuvarlak masa şövalyeleri tarafından hain damgası yemiş bir halde Londra Kulesinin altına hapsedilir. Burada Alucard onun kurtuluşu için bir kez daha ona vampir olmayı teklif eder. İntegra'ya herhangi bir cevap verdirmeyip konu açıkta bırakılmıştır.

Fiziksel olarak ise belirgin bir şekilde uzundur. Saçı ise daha kısadır. Cildi daha beyazdır. Mavi bir askot ve bunun üstüne altın bir kravat iğnesi geçirerek zeytin yeşili bir ceket takım giyer.

OVA'daki görüntüsü mangadakiyle neredeyse birebir aynıdır.

Manga anime ve OVA'daki en büyük ortak özelliklerden biri de Seras Victoria'ya olan tepkidir. Üçünde de İntegra önce Seras'ı kabul etmede biraz zorluk yaşar. Ama sonradan onu kabul etmek zorunda kalır. OVA'da saç rengi biraz daha koyudur. Aynı şey derisi için de geçerlidir. Askotu kırmızıdır ve gümüş bir kravat iğnesi takılıdır. Ayrıca OVA'larda ve mangada belirgin bir şekilde feminendir.