Instagram İskelesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Instagram İskelesi'nde çekilen gökyüzünün yansıması.

Instagram İskelesi, Çin'de Sai Wan, Hong Kong kıyılarında bulunan bir iskeledir. Bu iskele eskiden sadece kargolar için kullanılan ve Sai Kung bölgesinde oturan insanların gezmeye gittiği bir yerdi fakat şimdi bu yer fotoğraf çekmek ve günbatımını izlemek amacıyla gelen birçok insan tarafından ziyaret edilmektedir. "Gökyüzünün aynası" denilmesinden dolayı birçok insan buraya fotoğraf çekmeye gitmektedir. Bu ismin nedeni ise yağmurdan sonra biriken suyun üzerine gökyüzünün ve insanların yansıması ve yeri dev bir ayna gibi göstermesidir.

2013 yılında bir grup tarafından "Sıra dışı halka açık alanlar" adı altında bir anket düzenlendi ve Instagram İskelesi halka açık bir alan olmamasına rağmen en yüksek oyu aldı. Denizcilik dairesi geçen aylarda iskelenin halka açık bir alan olmadığını ve sadece kargoların yüklenmesi ve indirilmesiyle görevli olanların iskelede bulunabileceğini belirten bir uyarı astı.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Western District Kamu Kargo Çalışma Alanı

Instagram İskelesi, Victoria Limanı'nı açık bir şekilde gören manzarasından dolayı ünlüdür. Birçok insan buraya fotoğraf çekmeye geldiği için insanlar buraya "Instagram İskelesi" demeye başlamıştır. 

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Instagram İskelesi aslında nakliyat için yapılmıştı ve batı bölgesi kargolarının çalışma alanıydı. Küçük ve orta kargo şirketlerinin yerini büyük şirketler almasıyla bu iskelenin kullanım sıklığı azaldı. Bölgede parkların az olmasından dolayı halk iskeleyi evcil hayvan gezdirmek ve balık tutmak için kullandı. 

2015 yılında bölgeye tramvayın da gelmesiyle iskele halk arasında popüler hale geldi. İnternetin de işin içine girmesiyle iskele yurt dışından gelenler de dahil olmak üzere birçok ziyaretçi topladı. İskelede çalışanların işlerini bitirdikleri vakit tam gün batımı olduğundan dolayı fotoğrafçılar iskelede işçilerin çıkmasını beklerler.

Yıkılma İhtimali[değiştir | kaynağı değiştir]

İskelenin kenarlarında tırabzan olmadığı için suya düşme tehlikesi vardır ve bu tarz suya düşme olayları yaşanmıştır. Bu yüzden iskelenin kapanma ihtimali vardır.  Hong Kong hükümeti iskeleyi şehir planlaması için yeniden düzenlemeyi önermiştir. İskeleyi tırabzanlarla çevreleyip burayı gezme yeri haline getirmeyi planlamışlardır.

2015 yılının ortalarında bir Hong Kong gazetesi bu şehir planlamasını duyurmuş ve birçok eleştiri almıştır. Daha sonra belediye meclisi bu planın gerçekleşmeye ihtimalinin olmadığını açıklamıştır. Fakat bu proje bazı kişiler tarafından hala hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]