İçeriğe atla

Indiana Jones

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Indiana Jones
Indiana Jones serisi karakteri
YaratanGeorge Lucas
CanlandıranFilmler:
Harrison Ford (yaşlar 36-70)
River Phoenix (yaş 13)
TV Serisi:
Corey Carrier (yaş 8-10)
Sean Patrick Flanery (yaş 16-21)
George Hall (yaş 93)
Video oyunları:
Doug Lee (ses)
David Esch (ses)
Bilgileri
CinsiyetErkek
MeslekArkeolog
Evlilik(ler)Marion Ravenwood
ÇocuklarMutt Williams
Doğum ve ölümd. 1 Temmuz 1899
Princeton, New Jersey

Dr. Henry Walton "Indiana" Jones, Jr., maceraperest, tarihçi, asker ve arkeoloji profesörüdür. Indiana Jones serisinin baş karakteridir. George Lucas, karakteri 1930'lu yılların film serilerindeki aksiyon kahramanlarından ilham alarak yarattı. Karakter ilk olarak 1981 yapımı Kutsal Hazine Avcıları filminde, ardından da 1984'te Kamçılı Adam'da, 1989'da Son Macera'da, 1992 ve 1996 yılları arasında gösterilen The Young Indiana Jones Chronicles'ta ve 2008'de Kristal Kafatası Krallığı'nda yer aldı. Karakter sinema filmleri ve televizyon dizilerine ek olarak romanlarda, çizgi kitaplarda, video oyunlarında ve çeşitli medyalarda yer aldı. Ayrıca benzeri Disneyland ve Tokyo DisneySea'de bulunan Indiana Jones Adventure adlı bir tema parkına da sahip oldu.

Indiana Jones'u Harrison Ford dışında, Son Macera filminde River Phoenix (gençlik hâlini), televizyon serisi The Young Indiana Jones Chronicles'ta da Corey Carrier, Sean Patrick Flanery ve George Hall canlandırdı. Karakteri Indiana Jones and the Fate of Atlantis ve Indiana Jones and the Infernal Machine video oyunlarında Doug Lee, Indiana Jones and the Emperor's Tomb oyununda David Esch seslendirdi.

Aslında Kutsal Hazine Avcıları filminde karakteri canlandırması için Tom Selleck ile anlaşılmıştı. Ancak Selleck o sıralarda Magnum P.I. dizisinde rol aldığı için oyuncu kadrosuna Harrison Ford katıldı. Karakterin ikonik teçhizatı Jim Steranko tarafından tasarlandı. Kristal Kafatası Krallığı filminde oğlu Mutt Williams ile tanıştı.

Serinin filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]