Inari Ōkami

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Inarı ve tilki ruhları
Inari tapınağı, Kyoto, Japonya
İnari tapınağı, Kyoto, Japonya

Inari Ōkami (Japonca稲荷大神), Japon tilkiler, bereket, pirinç, çay, sake, tarım ve sanayi, genel refah ve dünyevi başarı kamisidir. Inari Ōkami, Şintoizm'in baş kamilerinden biridir. Eski Japonya'da Inari, kılıç ustalarının ve tüccarların de himayesi altında kaldı. Erkek, kadın ya da androginos olarak temsil edilen Inari, bazen üç ya da beş bireysel kami topluluğu olarak da görülür. Inari, MS 711 yılında Inari Dağı'nda bir tapınak kurulduğundan bu yana ibadet edildiği görülüyor. Efsaneye göre İnari dokuz kuyruğunun hepsini insanlar için bağışlamış ve yok olmuştur. Bu sebeple insan olarak, hiç anlamayacağınız bir surette dirilir. Şinto inancında İnari sureti kızıl sarı saç ve yeşil gözle açıklanır. Tanrılık hayatında insanlık için bahşettiği iyi niyetinin cezasını bu hayatında çekecektir ve kıyameti getirecek tanrı olarak bilinir. Günümüzdeki Şinto tapınma ayinlerinde “watashi no O-Inari-sama” “Benim İnari’me” kavramı vardır. Bu da İnari’nin hiçbir şeye ait olamayacağından gelmektedir. İnari’nin ölümlü hayatında insanlığa verecek canı yoktur, bu yüzden o artık kimsenin tanrısı değildir. İnari ruhuyla dirilen insanın geçmişte verdiği sağlık, sevgi ve neşe gibi kavramlardan mahrum kalacağına inanılmaktadır. Bir Toyokawa rahibine göre İnari, Mayıs yağmurunda dirilir ve göklerin aklını kaybettiği (güneş, ay tutulması) bir gün yeniden yok olacaktır. Bazı bilginler ibadetin 5. yüzyılın sonlarında başladığına inansa da, Inari'ye MS 711'de Inari Dağı'nda bir türbenin kurulmasından bu yana tapınıldığı görülüyor. 16. yüzyılda Inari, demircilerin hamisi ve savaşçıların koruyucusu olmuştu ve Inari'ye tapınma Edo döneminde Japonya'ya yayıldı . Inari, Japonya'da hem Şinto hem de Budist inançlarında popüler bir figürdür . Japonya'daki Şinto tapınaklarının üçte birinden (32.000) fazlası Inari'ye adanmıştır. Kozmetik şirketi Shiseido gibi modern şirketler, şirket merkezlerinin tepesinde mabetlerle Inari'yi bir patron kami olarak görmeye devam ediyor.

Inari, Japonya'nın çoğunda bulunan türbeleri ve tapınakları ile popüler bir tanrıdır . Ulusal Şinto Mabetleri Birliği tarafından 1985 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 32.000 mabet -Japonya'daki Şinto mabetlerinin üçte birinden fazlası- Inari'ye adanmıştır.  Bu sayı, yalnızca tam zamanlı yerleşik rahiplerin bulunduğu Şinto tapınaklarını içerir; yol kenarındaki veya tarlalardaki küçük mabetler, bir ev veya şirket ofisinde tutulan mabetler, tam zamanlı ikamet eden rahiplerin olmadığı daha küçük mabetler ve Budist tapınakları dahil edilirse, sayı en azından bir büyüklük mertebesi kadar artacaktır.

Bir Inari tapınağına giriş, genellikle bir veya daha fazla vermilyon torii ve bazı kitsune heykelleri ile işaretlenir , bunlar genellikle ibadet edenler tarafından saygıdan dolayı kırmızı yodarekake ( adak önlükleri ) ile süslenir. Bu kırmızı renk, Inari türbeleri ve torileri arasında kullanımının yaygınlığı nedeniyle Inari ile özdeşleşmiştir.  Ana türbe , Japonya'nın Kyoto kentindeki Fushimi'deki Fushimi Inari Tapınağı'dır ve burada tapınak tepesine çıkan patikalar bu şekilde işaretlenmiştir. Kitsune heykelleri bazen bir Inari formu için alınır ve genellikle bir erkek ve bir dişiyi temsil eden çiftler halinde gelirler. Bu tilki heykelleri, ağızlarında veya ön patilerinin altında sembolik bir eşya taşırlar - genellikle bir mücevher ve bir anahtar, ancak bir demet pirinç, bir parşömen veya bir tilki yavrusu hepsi yaygındır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]