Igor Lukşiç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Igor Lukšić sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Igor Lukšić, 2008
Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barack Obama, First Lady Michelle Obama ve Başbakan ile igor Luksic, 2011

Igor Lukšić (d. 14 Haziran 1976), Karadağ Hükümeti eski Başbakanı. Ailesinin kökleri Crmnica'dan (eski Karadağ bölgelerinden biri) gelmiştir. Lukšić ve Milo Cukanoviç'in istifası üzerine Karadağ Başbakanı oldu. 29 Aralık 2010 tarihinde Cukanoviç'in sürekli yedeği olarak seçildi. Lukšić, Dünyanın en genç başbakanıdır.

Siyasal arka planı[değiştir | kaynağı değiştir]

1998 yılında, Lukšić Podgorica Karadağ Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. 1999 yılında, Viyana'da Diplomasi Akademisine katıldı. 2000 yılında Karadağ Üniversitesi'nde yüksek lisans çalışmalarını tamamladı. Lukšić 10 Eylül 2005 tarihinde ekonomi doktorasını tamamladı.

Lukšić ilk olarak 2001 yılında Karadağ Parlamentosu'na seçildi. 2003-2006 yılları arasında Sırbistan ve Karadağ Parlamentosunda görev yaptı. 2003 yılında Sırbistan ve Karadağ Dışişleri Bakan Yardımcısı olması ile birlikte, Halkla İlişkiler Bakanı danışmanı oldu. 16 Şubat 2004 tarihinde, Lukšić Başbakan Cukanoviç Karadağ Cumhuriyeti'nin Maliye Bakanı olarak atanmıştır. Lukšić Haziran 2006'da Sırbistan ve Karadağ devletinin dağılmasından sonra Karadağ tam bağımsızlık elde edince bu ülkenin maliye bakanı olarak kaldı. Lukšić Aralık 2008'de Karadağ'ın üç başbakan yardımcısından biri oldu. Lukšić Karadağ siyasetinde Cukanoviç'in çok yakın bir müttefiki olarak görülüyor.

Igor Lukšić Karadağca konuşmasının yanı sıra, aynı zamanda İngilizce, Fransızca ve İtalyanca biliyor.

21 Aralık'ta 2010'da Cukanoviç Karadağ başbakanı olarak istifasını açıkladı ve Karadağ Parlamentosu, Karadağ Sosyalist Demokrat Parti iktidar partisi onun halefi olarak Lukšić'i yeni başbakan adayı olarak tavsiye etti. DPS oybirliğiyle kısa sürede Cukanoviç'in halefi olarak Lukšić'i aday gösterdi. Karadağ Parlamentosu 29 Aralık 2010 tarihinde konuyla ilgili son bir oy aldı. Sturanoviç hükümetinin yaptığı gibi başbakan olarak Lukšić ile Cukanoviç DPS parti lideri olmaya devam edecektir. Igor Lukšić'in kısa vadede Cukanoviç'in hükümetinde önemli değişiklikler yapması beklenmiyor.

Igor Lukšić, 4 Aralıkta başbakanlığı sona erip Cukanoviç başbakan olmuştur ve şu anda dördüncü kabinede Dışişleri Bakanı olarak hizmet vermektedir.

Siyasi görevi
Önce gelen
Miroslav Ivanišević
Maliye Bakanı
2004–2010
Sonra gelen
Milorad Katnić
Önce gelen
Milo Đukanović
Karadağ Başbakanı
2010–2012
Sonra gelen
Milo Đukanović