Ignaz Semmelweis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ignaz Semmelweis
Dr. Ignaz Semmelweis, 42 yaşında, 1860 yılında
DoğumSemmelweis Ignác Fülöp
1 Temmuz 1818(1818-07-01)
Buda, Macaristan Krallığı,[1][2] (şimdi Budapeşte, Macaristan'ın bir parçası)
Ölüm13 Ağustos 1865 (47 yaşında)
Oberdöbling, Avusturya İmparatorluğu (şimdi Viyana, Avusturya'nın bir parçası)
Defin yeriFiumei Street Mezarlığı
VatandaşlıkMacaristan Krallığı
Mezun olduğu okul(lar)Viyana Üniversitesi
Budapeşte Üniversitesi
Tanınma nedeni1847'de doğum kliniklerinde el dezenfeksiyonu standartlarının tanıtılması
Evlilik
Mária Weidenhofer (e. 1857)
[3]
Çocuk(lar)evet (5)
Kariyeri
DalıObstetrik, Cerrahi
Çalıştığı kurumEötvös Loránd Üniversitesi
Akademik danışmanlarıFerdinand Ritter von Hebra, Joseph Škoda, Carl von Rokitansky

Ignaz Philipp Semmelweis (doğum adı: Ignác Fülöp Semmelweis; 1 Temmuz 1818 – 13 Ağustos 1865), Avusturya-Macaristanlı bilim insanı ve hekim.[4][5] Antiseptik prosedürlerin öncüsü olarak bilinir. "Annelerin kurtarıcısı" lakabıyla tanınan Semmelweis lohusalık humması insidansı ile doğum kliniklerindeki el yıkama alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi keşfetmiştir. Lohusalık ateşi 19. yüzyıl ortalarında hastanelerde yaygındı ve %10 - %35 oranları arasında ölümcül idi. Semmelweis 1847 yılında Viyana Genel Hastanesi'nde kalsiyum hipoklorit içeren antiseptikler kullanarak el yıkama uygulamasını önermiş ve ölüm oranlarını önemli ölçüde azaltmayı başarmıştır. Bulgularını derlediği Lohusa Ateşinin Kavramı, Etyolojisi ve Profilaksisi isminde bir kitap yayınlamıştır.

El yıkamanın ölüm oranını %1'in altına düşürdüğünü gösteren kitaplarına rağmen, Semmelweis'in gözlemleri zamanın yerleşik bilimsel ve tıbbi görüşleriyle çelişti ve fikirleri tıp topluluğu tarafından reddedildi. Semmelweis bulguları için kabul edilebilir hiçbir net bilimsel açıklama sunamamıştır ve bazı doktorlar Semmelweis'in hasta sağlığı için ellerin yıkanılması önerisini küçük düşürücü ve rahatsız edici bulmuşlardır. Meslektaşlarının giderek artan yoğun tepkisi sonucunda Semmelweis, 1865 yılında, sinir krizleri geçirmeye başlamış ve sonunda bir arkadaşı tarafından akıl hastanesine hapsettirilmiştir. Hastaneye alındıktan sadece 14 gün sonra, 47 yaşında, gardiyanlar tarafından dövüldükten sonra, muhtemelen sağ elinde dayak sonrası oluşan kangrenden kaynaklanan bir yaradan ötürü öldü. Semmelweis'in uygulaması, Louis Pasteur tarafından mikrop teorisi ile doğrulandı ve yaptığı uygulamalar ölümünden sadece birkaç yıl sonra yaygın bir şekilde kabul gördü. Aynı zamanlarda Pasteur'ün araştırmalarına etki eden Joseph Lister, Semmelweis'in hijyenik yöntemlerini uygulamış ve üzerinde çalışmalar yapmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Péter 2012, s. 7.
  2. ^ Hungary was officially recognized as "(an independent kingdom) within the Habsburg Monarchy." Orsolya Szakaly, "Opportunity or Threat? Napoleon and the Hungarian Estates", in Collaboration and Resistance in Napoleonic Europe, Michael Rowe (ed.), Palgrave Macmillan 2003 ISBN 978-0-333-98454-3
  3. ^ Ataman, Vatanoğlu-Lutz & Yıldırım 2013, ss. 35–39.
  4. ^ "Ignaz Philipp Semmelweis". Semmelweis Society International. 1 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2013. 
  5. ^ Encyclopedia Britannica: Ignaz Philipp Semmelweis

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]