Ich bin ein Berliner

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ich bin ein Berliner (TürkçeBen bir Berlinliyim) Amerika Birleşik Devletleri başkanı John F. Kennedy'nin 26 Haziran 1963'te Batı Berlin'de yaptığı konuşmada sarf ettiği ünlü söz.

Kennedy, Sovyet destekli Doğu Almanya'nın Batı'ya kitle göçünü önlemek için Berlin Duvarı'nı inşa etmesinden 22 ay sonra bu sözle Batı Almanya'ya Amerika Birleşik Devletleri'nin desteğini belirtmek istemiştir. Berlinli olduğunu söyleyerek Berlin Duvarı'nın inşası sonrasında ABD politikasının açık bir beyanını Sovyetlere iletmek istemiştir. Konuşmada bir başka önemli (ve meydan okuyan) ifade de yine Almanca söylediği, "Lass'sie nach Berlin kommen" ("Bırakın Berlin'e gelsinler") sözüdür. Bu sözle "Biz komünistler ile çalışabiliriz" iddiasını dile getirmiş ancak Nikita Kruşçev tarafından alayla karşılanmıştır.

Bir tam ve bir yarım Berliner

Kavram karmaşası[değiştir | kaynağı değiştir]

Kennedy'nin "Ich bin ein Berliner" sözü ile (vurgu eklenmiştir) "Ben Berlin vatandaşıyım" cümlesi yerine Berlin'de bilinen bir "reçelli çörek" olan "Berliner"e vurgu yaparak "Ben bir reçelli çöreğim" anlamına da gelecek gülünç bir hata yaptığı söylenmiş ve bu söz sonraları alay konusu olmuştur.[1] Kennedy "Berlinliyim" demek için "Ich bin Berliner" cümlesini kurması gerekirken tanım edatı "ein" kullanarak "Ben bir reçelli çöreğim" anlamına gelen bir cümle kurmuştur. Almancada meslek veya ikamet konuşurken belirsiz tanım edatı "ein" ihmal edilmektedir. Bazı uzmanlara göre Kennedy'nin yaptığı gibi mecazi bir anlamda konuşurken bu eki kullanmak hala gereklidir. Bu şekilde Kennedy'nin kendisinin Berlinli olduğu anlamıyla değil ama sadece vatandaşlarının dayanışmasını ilan etmesi amacıyla, "Ich bin ein Berliner" demesi hem doğru idi hem de ne demek istediğini ifade etmesi için tek yoldu görüşü vardır.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ryan, Halford Ross (1995). U.S. presidents as orators: a bio-critical sourcebook. Greenwood. ss. 219-20. ISBN 978-0-313-29059-6. 7 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2014. 
  2. ^ Eichhoff, Jürgen (1993). "'Ich bin ein Berliner': A History and Linguistic Clarification". Monatshefte für den deutschen Unterricht, deutsche Sprache und Kultur. 85 (1). Monatshefte.org, University of Wisconsin Press. ss. 71-80. ISSN 0026-9271.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım), cited in Erb, Scott (2003). German Foreign Policy: Navigating a New Era. Boulder, CO: Lynne Rienner. s. 52. ISBN 1-58826-168-9. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]