I Am Alive

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
I Am Alive
Yayımcı(lar) Ubisoft
Yapımcı(lar) Darkworks
(2003–2008)
Ubisoft Shanghai
(2008–2011)
Oyun motoru LEAD
Platform(lar) Xbox 360(XBLA)
PlayStation 3(PSN)
Microsoft Windows
Çıkış tarih(ler)i Xbox Live Arcade
7 Mart 2012
PlayStation Network
  • KA 3 Nisan 2012

  • AV 4 Nisan 2012

  • AV 4 Nisan 2012

Microsoft Windows
6 Eylül 2012

Tür(ler)i Hayatta kalma-korku oyunu
Biçim(ler) Tek oyunculu
Ortam download

I Am Alive Ubisoft Shanghai tarafından geliştirilen ve Ubisoft tarafından yayınlanan,bir Hayatta kalma-korku oyunu. Oyun yeni ve tehlikeli dünyanın karanlık yönlerine ve insanların karanlık taraflarına odaklanmaktadır. Oyunu oynarken insanların hayatta kalmak için ne kadar kötüleştiği gün yüzüne çıkıyor. Başlangıçta 2005 2007 yılına kadar,Darkworks tarafından geliştirilmekte idi. Fakat oyun Ubisoft Shangai tarafından tamamlanıldı. 7 Mart 2012'de Xbox Live Arcade ve PlayStation Network için, 3 Nisan 2012 tarihinde ise Kuzey Amerika'da, 4 Nisan 2012 tarihinde Avrupa'da, ve yine aynı şekilde Microsoft Windows için 6 Eylül, 2012 tarihinde piyasaya sürülmüştür.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun Amerika'nın Haventon kentinde Adam adlı karakterimizin kızı Mary ve karısı Julie'yi aramaya gelmesi ile başlar.Onları arama nedeni depremden sonra hayatta kalıp kalmadıklarıdır . Karakterimiz kamerası ile kendini tanıtır. Chicago'dan geldiğini ve terk ettiği ailesini bulmaya çalışmasını konu alır. Ardından kahramanımız bizi Haventon köprüsüne götürür bu köprüde bize oyundaki kontrol sistemini gösterir. Koşma, hızlanma, tırmanma, atlama ve en önemlisi olan Stamina yani gücü tanıtır. Güç oyunda önemlidir çünkü gerçek hayattan esinlenilmiştir ve koşunca bile gücün gittiğini görürüz. Tırmanırken eğer gücümüz biterse elimizi kaldıramayacak duruma geliriz ve nihayetinde kendimizi bırakır ve ölürüz. Oyunun gerçekçiliğini daha da arttıran, bir olay da yeniden başlama haklarımızın sınırlı olmasıdır. Köprü bölümünden sonra şehire ilk kez gireriz, oyunda zorlu tırmanma yerlerinden ve apokaliptik dünyanın zehirli dumanlarından çok daha tehlikeli bir şey vardır oyunda. O da insandır. Oyunda tamamen çaresiz kalmış ve saldırgan insanlarla karşılaşıyoruz bazıları kendi bölgesini korur bazıları ise sizi öldürüp malzemelerinizi veya etinizi alırlar. Bu apokaliptik dünyada insanlar değiştiği için kötü şeyler yapmaktadır ve yaptıklarının en kötüsü ise insanları yakalayıp tutsak edip etlerinden yararlanmaktadırlar.

Oynayış[değiştir | kaynağı değiştir]

I Am Alive'ın oynayış sistemi diğer oyunlardan epey farklıdır. Bu oyunda en çok güç önemlidir. Güç koşmaya ve daha birçok şeye yarar. I Am Alive'da mekanlar oldukça karadır oyuna siyah beyaz bir hava verilmiştir ve ışıklandırma iyi yapılmıştır. Bu da oyunun diğer oyunlara olan farkını göz ününe koyar. Oyunda daha fazla araç veya puan istiyorsanız insanlara yardım etmelisiniz. Oyunda üç çeşit silah vardır silah, ok , pompalı tüfek. Pompalı tüfeği bize oyun içinde vermez bu silahı oyun içinde insanlara yardım ederek kazanmalısın. İşte bu oyunda bu yüzden hayatta kalmak kadar yardım etmek de önemlidir.

Oyun, Windows7'den sonrası için bazı gerekli programlar ile oynanabilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://iamalive-game.ubi.com/iamalive/en-GB/