IWalewahaus

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Iwalewahaus, Bayreuth Üniversitesi, çağdaş sanatın üretildiği ve sergilendiği bir merkezdir. Iwalewahaus'un görevi, günümüz Afrika kültürünü araştırmak, belgelemek ve öğretmektir. Kurum görsel sanatlar, günlük kültür, medya ve müzik üzerine odaklanmaktadır. Merkez sergiler gerçekleştirilerek, akademik araştırma ile öğretim yaparak ve bünyesindeki koleksiyonun bakımını gerçekleştirerek çağdaş Afrika ve diaspora kültüründeki güncel gelişmeleri sunmakta ve rafine etmektedir. Ev konferansları, konser, film gösterimleri ve okumalar için yer sağlamakta ve sanatçılar, araştırmacılar, Afrika çalışmaları öğrencileri ve ilgi duyan halk için canlı bir forum görevi üstlenmektedir.

Iwalewahaus

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Iwalewa, adını, Güney-Batı Nijerya’daki en büyük etnik gruplardan biri olan Yoruba halkından alınmıştır. Deyişin direkt tercümesi “Karakter güzelliktir” manasına gelmektedir. Iwa sözü “güzel karakter” manasında kullanılmış olsa da Iwa’nın orijinal anlamı varoluş olarak tercüme edilebilir.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkez 27 Kasım 1981 yılında Bayreuth Üniversitesi’nin Afrika’ya yoğunlaşmasına yardım etme amacıyla açıldı. Merkezin amacı, topluma Avrupa dışındaki kültürleri tanıtmak olarak belirlendi. Kurucusu ve ilk başkanı olan Ulli Beier, Nijerya’nın sanatı ve kültürü konusunda bir uzman olarak tanınmaktaydı. Ulli Beier’in 1985'te Papua Yeni Gine’ye taşınmasıyla Ronald Ruprecht merkezın başına geçti. 1989 ile 1996 yılları arasında merkez yeniden Ulli Beier tarafından yönetildi. 2001 yılında merkezin başına geçen Tobias Wendl, kendisine 2010 yılında Berlin Özgür Üniversitesi’nin yönetim kurulunda yer teklif edilmesi ile 2010 yılında merkezin yönetimini Ulf Vierke ve Nadine Siegert’a bıraktı.

Bina[değiştir | kaynağı değiştir]

1981 ile 2013 yılları arasında merkezin ikametgahı, tarihi eser olarak korunmakta olan 18. yüzyıldan kalma bir meskendi. Kasım 2013'te merkez Wölfelstraße 2 numaralı yeni binasına taşındı. 1907 yılında Bavyera eyaletinin Obernfreanken’deki ofisi olarak inşa edilen yeni bina 1970’lerde Orman Ofisi ve sonra da sürveyan ofisi olarak kullanıldı. Merkezin şu anki binası bodrum ve çatı katı ile birlikte sergi, arşiv ve ofisler için 2,300 metrekare yere sahiptir.

Araştırma ve öğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Iwalewa projelerinin çoğu, Afrika ve Avrupa'daki kurumlarla yakın işbirliği içinde geliştirilmekte ve yayınlar tarafından desteklenmektedir. Araştırmaların odağında, çağdaş sanat, popüler kültür, medya (özellikle fotoğraf), Afrika modernliği ve müzecilik bulunmaktadır.

Iwalewahaus'daki öğretim, Afrika'ya ilişkin sanat çalışmaları, Afrika popüler kültürünün yönleri, sanat dünyalarının kurumsallaşması ve etkileşimi ve son olarak medya tarihi ve görsel kültüre yönelik geniş kapsamlı sorular olmak üzere dört alanda yoğunlaşmaktadır. 2012'den bu yana, "Afrika'da Kültür ve Toplum" master araştırma dersinin bir parçası olarak uygulama odaklı çalışma programı olan "Sanat ve Küratoryal Çalışmalar" sunulmaktadır.

Koleksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Iwalewahaus, Afrika, Asya ve Pasifik Bölgesi'ni kapsayan ve Almanya'da benzersiz olan modern ve çağdaş görsel sanatlar koleksiyonunu korumaktadır. Koleksiyon genel olarak, Iwalewahaus‘un kurucusu olan Ulli Beier’in koleksiyonunu temel almaktadır. Koleksiyondaki tablolar, özellikle Oshogbo akımına ait görsel eserler ve Nijerya’ya ait Nsukka akımına ait eserler uluslararası boyutta öneme sahiptir. Görsel eserlere ek olarak merkezde büyük bir modern Afrika müziği, Nijerya ve Gana yapımı filmler ve Afrika kumaşlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Koleksiyon yakın zamanda bireysel bağışları yapılan Kleine-Gunk ve Kindermann koleksiyonları ile genişlemiştir. Bu eklemelerle Iwalewahaus, Avrupa’daki en geniş modern Afrika sanat koleksiyonuna sahip olan Üniversite unvanını uzun bir süre korumayı garantilemiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Sigrid Horsch-Albert, Till Förster (Hrsg.): Kunst-Spiegelungen der Moderne. Gemälde und Grafiken aus der Sammlung des Iwalewa-Hauses. Köppe, Köln 2001, ISBN 3-89645-127-8.
  • Till Förster und Universität Bayreuth (Hrsg.): Afrikaforschung in Bayreuth. 20 Jahre Afrikaforschung an der Universität Bayreuth. Iwalewa-Haus, Bayreuth 1998.
  • Pierre-Nicolas Bounakoff, Katharina Greven, Nadine Siegert (Hrsg.): Iwalewa – Quatre vues de l’Afrique contemporaine. Iwalewahaus, Bayreuth 2013.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]