IS-LM modeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
05.09, 5 Ocak 2017 tarihinde HakanIST (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18012088 numaralı sürüm (81.213.33.126 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Ahmet Turhan tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
IS eğrisi sağa kayınca faiz oranını (i) yükseltir ve reel ekonomide genişlemeye neden olur.(reel GSYIH, ya da Y).

IS-LM modeli mal ve para piyasalarındaki faiz oranı ile reel çıktı arasındaki ilişkiyi göstermeye yarayan makroekonomik bir araçtır. IS ve LM eğrilerinin kesişme noktası Genel Denge olarak adlandırılır.[1]. Bu noktada tüm ekonominin mal ve para piyasalarında eş zamanlı olarak eşitlik söz konusudur. IS/LM sırasıyla Yatırım (Investment) Tasarruf (Saving) / Likidite Tercihi(Liquidity preference) Para arzı (Money supply) anlamına gelmekte ve ingilizce anlamının baş harflerinden türetilmiştir.

Modelin dışa açık küçük ekonomiler için geliştirilmiş olanı Mundell-Flemming Modeli diye de adlandırılır.

IS Eğrisi I ve S eğrilerinin eşitliğine dayanır. Mal piyasasında dengeyi ifade etmektedir. Basit keynesyen modelin aksine faiz haddinin sabit olmadığı durumlarda geçerlidir.IS eğrisinin eğimi ile yatırımın faize duyarlılığı (b ne kadar büyükse IS eğrisi o kadar eğiktir.) arasında doğru orantı vardır.

Ayrıca bakınız

Kaynaklar

  1. ^ Robert J. Gordon, Macroeconomics eleventh edition, 2009