IP kamera

Vikipedi, özgür ansiklopedi
IP kamera seti

IP kameralar CCD ya da CMOS sensöründen sağladığı analog sinyali üzerlerindeki tümleşik DVS (Digital Video Server) ile işleyip sayısala çevirerek Ethernet bağlantı noktasından yayın yapabilen kameralardır. Ana IP kamera türleri şunları içerir: sabit kameralar, PTZ kamera ve çok sensörlü kameralar. Yaygın olarak geleneksel CCTV (Closed Circuit Television) sistemlerinde olduğu gibi güvenlik amaçlı gözetim ve video kaydı tutmak amacıyla kullanılırlar. Bununla birlikte sadece gözetim ya da personel takibi amacıyla da tercih edilmektedirler. IP kameralar ile alınan video kaydı, bir yazılım yardımıyla bilgisayar ortamında saklanabileceği gibi; Hybrid DVR (Digital Video Recorder) üzerinde veya NVR (Network Video Recorder) üzerinde de saklanabilir.

Endüstriyel kullanım için üretilen ve Gigabit (1000mbit/s) Ethernet bağlantı noktasına sahip türevleri de bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk IP kamera Axis Communications tarafından 1996 yılında üretilmiştir. Gömülü Linux işletim sistemine sahip olan bu ilk IP kamera, http protokolünü ve RTSP (Real Time Streaming Protocol) protokolünü destekliyordu. Bu sayede eklenti desteği bulunan web tarayıcılar ile ya da RTSP protokolünü destekleyen 3. parti yazılımlar ile izlenebiliyordu.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte çözünürlükleri de artan IP kameraların günümüzde 1, 2, 3, 5, 11, 16 ve hatta 29 megapiksel çözünürlüğe sahip çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitliliklerin yanında her ne kadar yüksek çözünürlüklere sahip olsalar da kullanım ve satış oranları halen durağan seviyededir. Önümüzdeki yıllar için özellikle Türkiye'de internet alt yapısına bağlı olarak internet erişimi hızının artması beklentisi ile satışlarının ve kullanım oranlarının artacağı öngörülmektedir.

Standartlar[değiştir | kaynağı değiştir]

IP kameralar da analog CCTV kameraların ve yayıncılık sektörünün standartları üzerinde çalışmaktadırlar; CIF(Common Intermediate Format), PAL, NTSC ve SECAM gibi. IP kameraların ayırt edici özelliklerini ise; desteklemekte olduğu network protokolleri, video işleme(sıkıştırma) özellikleri ve yönetim yazılımı tarafından kullanılan API olarak sıralanabilir.

Uzak izleme nitelikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

IP kameraların, router veya ev/ofis kullanımına uygun modemler üzerinde kullanmakta olduğu port ya da portların açılması(yönlendirilmesi) ile Internet bağlantısı bulunan herhangi uzak bir noktadan izlenebilmesi ve yönetilebilmesi mümkündür.

IP CCTV kamera[değiştir | kaynağı değiştir]

TCP/IP üzerinden video ve ses taşıyabilen CCTV kameralardır. Bu her kamera için ayrı ayrı kablo ihtiyacını ortadan kaldırır. Analog video sinyallerinin bir birlerine efekt etmelerini önler. Kayıt kısmında herhangi bir donanım gerektirmez.

Video sıkıştırma formatları[değiştir | kaynağı değiştir]

IP Kameralar, içerisinde gömülü Linux işletim sistemi sayesinde görüntüleri özel kodlama yazılımları kullanarak NVR, PC veya bulut depolama üzerine aktarırlar. Bu kodlama teknolojisi sayesinde dosya boyutları standart fotoğraf (jpg vs.) boyutundan daha küçük olacaktır. Günümüzde H264 yerine daha yeni teknoloji olan H265 kullanan cihazlar bant genişliği ve disk alanından büyük oranda tasarruf sağlar. Bu akıllı kodlama teknolojisi Ip kameraların içerisinde bulunan özel bir yazılım sayesinde arka arkaya çektiği görüntülerde hareketli piksellerin kayıtlarına yoğunlaşıp sabit piksellerin kayıtlarını daha önce çekilen görüntülerle çoğaltırlar. Bu da yüksek çözünürlüklü videoları daha az bant genişliği kullanarak aktarmayı mümkün hale getirir.

ROI (Region of interest)[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe karşılığı "Belli Alanlara Daha Fazla İlgi Gösterilmesi". IP kameraların çözünürlük oranları yükseldikçe, çekilen görüntülerin aktarımı için ihtiyaç duyulan bant genişliği artmakta ve depolama alanında oldukça büyük yer kaplamaktadır. Bu sorunun önüne az da olsa geçmek için ip kameraların kullandıkları yöntemlerden biri de ROI’dir. Bu özellik kullanılarak, kamera görüntü içerisinde gereksiz alanların kalitesini düşürerek ilgi alanlarındaki görüntülere daha fazla odaklanabilir. Bu sayede yüksek çözünürlüklü videoların daha az bant genişliği ve depolama alanı kullanarak kayıt altına alınması sağlanabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]