II. Vahtang

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(II. Vakhtang sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

II. Vahtang (1251[1]- 1292), Bagratlı Hanedanına mensup Gürcü kralı. Moğol İmparatorluğu boyunduruğunda 1289 – 1292 yılları arasında hüküm sürmüştür.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gençliği ve tahta çıkışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürcü Krallığının İlhanlılar tarafından istila edilmesinden sonra coğrafi olarak erişilmesi zor olan batı kısmına çekilen kral VI. Davit Narin’in eşi Tamar’dan doğan çocuğudur. Kuzeni olan kral II. Demetre İlhanlı hükümdarı Argun Han tarafından kendisine karşı yapılması planlanan bir darbeye karıştığı için idam edilince Moğolların onayıyla tahta geçer[2].

Hükümdarlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Babasının uyguladığı bağımsızlık siyasetine zıt şekilde kendisinden önceki kral II. Demetre gibi Moğollara boyun eğen II. Vahtang, ülkenin sadece doğu kısmında ve Moğol boyunduruğunda hüküm sürer. Ülkenin doğusundaki Moğol boyunduruğundan bağımsız İmereti Krallığında babası VI. Davit Narin hüküm sürmektedir, ondan sonra da Vakhtang’ın kardeşi I. Konstantine (1293-1327) geçecektir.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadece üç yıl hüküm sürdükten sonra ölür. Ondan sonra kuzeni VIII. Davit tahta geçer. Mezarı Kutaisi şehrindeki Gelati Manastırındadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Doğum tarihine dair belirsizlik bulunmaktadır.Maddenin Rusça maddesinde doğum yılı 1251 olarak verilmiştir Sayfaya 05 Ocak 2010 tarihinde erişilmiştir.
  2. ^ II. Demetre’den sonra Moğolların elinde tutsak olan büyük oğlu VIII. Davit’in tahta geçmesi beklenirken II. Vakhtang’ın başa gelmesi ilginçtir. Vakhtang’ın hem Moğol boyunduruğunu kabul eden bir kral hem de Moğollara boyun eğmeyen VI. Davit Narin’in oğlu olduğu için Moğollar tarafından VI. Davit Narin öldükten sonra İmereti Krallığı dahil olmak üzere tüm Gürcü Krallığını boyunduruk altına almak için onun tahta çıkışına razı oldukları iddia edilmektedir.(Maddenin Rusça sayfasından)
Resmî unvanlar
Önce gelen:
II. Demetre
Gürcü Kralı
1289–1292
Sonra gelen:
VIII. Davit