İçeriğe atla

II. Robert (Flandre kontu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Robert
II. Robert'in mührü
Flandre kontu
Hüküm süresi1093 - 1111
Önce gelenI. Robert
Sonra gelenVII. Baudouin
Doğumy. 1065
Ölüm5 Ekim 1111 (yaş c. 46)
Meaux, Fransa Krallığı
Eş(ler)iClémence de Bourgogne
Çocuk(lar)ıVII. Baudouin
HanedanFlandre
BabasıI. Robert
AnnesiGertrude de Saxe

Robert II (y. 1065 – 5 Ekim 1111), 1093'ten 1111'e kadar Flandre Kontudur. Birinci Haçlı Seferi'ndeki kahramanlıklarından sonra Kudüslü Robert (Robertus Hierosolimitanus) veya Haçlı Robert olarak tanınmıştır.

Erken dönem hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Robert, I. Robert ile Gertrude de Saxe'ın en büyük oğludur.[1][2] Babası kontluğunun başına geçmesini ümit ettiği oğlunun 1086 civarında onu yönetimiyle ilişkilendirmeye başladı.[3] 1085'ten 1091'e kadar, babası Kutsal Topraklar'a hac yolculuğundayken kontluğun naipliğini yaptı.[4]

Birinci Haçlı Seferi[değiştir | kaynağı değiştir]

1093'te kont olduktan sonra Robert, Papa II. Urbanus tarafından 1095'te başlatılan Birinci Haçlı Seferi'ne katıldı. Karısı Clémence de Bourgogne'yi Flandre'ye naip yaptı[1] ve akrabası Aşağı Lorraine Dükü Godefroy de Bouillon'u takip eden bir ordu kurdu. Konstantinopolis'e ulaştıktan sonra, haçlılar Bizans imparatoru I. Aleksios'a sadakat yemini etmek ve ele geçirebilecekleri toprakları Bizans İmparatorluğu'na geri verme sözü vermek zorunda kaldılar. Babası 1080'lerde hac ziyareti sırasında Aleksios'a hizmet etmiş olan Robert, bu yemini etmekte hiçbir sorun yaşamadı, ancak diğer bazı liderler bu sözü vermekte zorlandılar bu yüzden şehri terk etmekte gecikme oldu.

Robert'ın sarı renkte işaretlendiği Birinci Haçlı Seferi liderlerinin izlediği yollar

Robert daha sonra Nikea Kuşatması'na katıldı ve ardından ordu iki gruba ayrıldı. Robert, diğer haçlıların bir gün önünde Blois kontu Stephen, Taranto prensi Boemondo, Robert Curthose ve Bizans rehberleriyle birlikte yürüdü. Bu ordu, 30 Haziran 1097'de Selçuklu Sultanı I. Kılıç Arslan tarafından Dorileon Muharebesi'nde kuşatıldı.[5] Ertesi gün, Toulouse kontu IV. Raymond, Godefroy de Bouillon ve Vermandoisli Hugh liderliğindeki ikinci ordu geldi ve kuşatmayı bozdu; Robert ve Raymond merkezi oluştururken iki ordu bir araya geldi. Türkler yenildi ve haçlılar yürüyüşlerine devam ettiler.

1097'nin sonunda haçlılar Antakya'ya ulaştı. Antakya Kuşatması aylarca sürdü; Aralık'ta Robert ve Bohemund, yiyecek için çevredeki bölgeye baskın yapmak üzere ordudan kısa bir süre ayrıldılar ve 30 Aralık'ta, Şam meliki Dukak liderliğindeki Antakya'yı kurtarmak için gönderilen bir orduyu yendiler. Antakya sonunda bir Ermeni muhafızın ihaneti ile Boemondo'nın eline geçti ve Robert şehre ilk girenlerden biriydi, ancak yalnızca birkaç gün sonra Musul emiri Kürboğa tarafından kuşatıldılar. 28 Haziran 1098'de, haçlılar muharebe etmek için yürüdüler;[6] Robert ve Hugh, altı tümenin ilkine liderlik ettiler. Kürboğa yenildi ve Müslümanların elindeki kale sonunda haçlılara teslim oldu. Robert, Boemondo, Raymond ve Godefroy ile birlikte kaleyi işgal etti, ancak Boemondo kısa süre sonra şehri kendisi ele geçirdi. Raymond da iddia etti, ancak Robert bu anlaşmazlıkta Boemondo'yu destekledi.

Anlaşmazlık, haçlı seferini daha da geciktirdi. Raymond, ele geçirilen Ma'arretü'n-Nu'man'a saldırmak için Antakya'dan ayrıldı; Robert da bu kuşatmaya katıldı. Raymond daha sonra Robert'ı ve diğer liderleri Boemondo yerine onu takip etmeleri için kaçırmaya çalıştı; Robert'a altı bin sous teklif edildi, ancak her rüşvet girişimi göz ardı edildi. Raymond, Ocak 1099'da güneye Kudüs'e devam etti, ancak Robert ve Godfrey, Şubat ayına kadar Antakya'da geride kaldı. Arqa Kuşatması'nda Raymond'un ordusuna yeniden katıldılar. Haziran ayında, Robert ve Bearn'dan IV. Gaston, Remle'ye varan öncüyü yönetti ve Tancred ile, Kudüs Kuşatması için kuşatma makineleri inşa etmek için odun bulmak üzere Samarya'ya bir sefer düzenledi. 15 Temmuz'da Kudüs ele geçirildiğinde, Robert Godfrey'in Raymond iddiasını destekledi ve 9 Ağustos'ta, Kudüs'ü kurtarmak için gelen El-Efdâl Şehinşâh komutasındaki Fâtımî ordusuyla buluşmak için onunla birlikte yürüdü. Robert, bir haçlı zaferi ile sonuçlanan sonraki Aşkelon Muharebesi'nde merkez kanadın bir parçasını oluşturdu. Bununla birlikte, Godfrey ve Raymond, Aşkelon'un mülkiyeti konusunda tartıştılar ve Robert bile bu anlaşmazlıkta Godfrey'i destekleyemedi; Zafer, Kudüs Krallığı'nın kurulmasına izin vermesine rağmen, şehir ele geçirilmeden kaldı.

Ağustos sonunda Robert, Robert Curthose ve Raymond ile eve döndü. Dönüş yolunda yıllar önce söz verdiği gibi Bizans İmparatoru'na iade edilen Lazkiye'yi ele geçirdiler. Raymond orada kaldı, ancak her iki Roberts, Aleksios'un hizmetinde kalma isteğini reddettikten sonra Konstantinopolis yoluyla eve devam etti. Robert yanında değerli bir kutsal emanet olan Aziz George'un kolunu, Aleksios'tan bir hediye getirdi. kutsal emanet, Flandre'deki Anchin Manastırı kilisesine yerleştirildi.[7] Döndükten sonra Robert, Sevenkerke'de (şimdi Zevenkerke, Brugge yakınlarında) St. Andrew manastırını inşa etti.[8] Haçlı seferi ve eve getirdiği ganimet nedeniyle, Kudüslü Robert lakaplıydı.

Sonraki hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Onun yokluğunda, Kutsal Roma İmparatoru IV. Heinrich, Flandre'yi imparatorluğa bağlamaya çalıştı. Robert, Cambrai Komünü'nün imparatora ve onun destekçisi Piskopos Gaulcher'a karşı isyanını destekleyerek karşılık verdi ve bir dizi şatoyu ele geçirdi. 1102'de barış yeniden sağlandı, imparatorluk Flandre için imparatora saygı duruşunda bulundu, ancak 1105'ten sonra yeni imparator V. Heinrich, Hainaut Kontu III. Baudouin ve Hollandalı bir ordunun yardımıyla Flandre'ye yürüdü. Robert onları Douai'nin dışında durdurdu ve imparatorun Robert'ın Douai ve Cambrai üzerindeki iddiasını kabul ettiği yeni bir barış imzalandı.

1103'te İngiltere Kralı I. Henry ile bir ittifak yaptı ve yıllık 500 sterlinlik bir haraç karşılığında 1000 süvari teklif etti,[3] ancak Henry ödemeyi reddettiğinde, Robert sözde efendisi Fransa Kralı VI. Louis ile ittifak yaptı ve Normandiya'ya saldırdı. Kralın yönünü değiştirdiğinde, Champagne kontu II. Thibaut'u Fransız baronlarının isyanına öncülük etti. Robert, Meaux'ya karşı bir orduyu yönetti; savaş sırasında atından düştü ve 5 Ekim 1111'de ezilerek öldürüldü.[9]

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa II. Callixtus'un kız kardeşi ve Burgonya Kontu I. William'ın kızı olan Clémence de Bourgogne ile evlendi.[10] Üç çocukları vardı, ancak yalnızca en büyüğü yetişkinliğe kadar hayatta kaldı. Robert'in yerine VII. Baudouin ismiyle Flandre kontu oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
 1. ^ a b Runciman 1951, s. 166.
 2. ^ Paul 2012, s. 40.
 3. ^ a b Nicholas 2013, s. 58.
 4. ^ Kostick 2008, s. 257.
 5. ^ Runciman 1951, s. 186.
 6. ^ Runciman 1951, s. 244-246.
 7. ^ Riley-Smith 2002, s. 151.
 8. ^ Frankopan 2012, s. 257.
 9. ^ Nicholas 1999.
 10. ^ Bouchard 1987, s. 146.
Genel
 • Bouchard, Constance Brittain (1987). Sword, Miter, and Cloister:Nobility and Church in Burgundy, 980-1198 (İngilizce). Cornell University Press. 
 • Frankopan, Peter (2012). The First Crusade: The Call from the East (İngilizce). Harvard University Press. 
 • Kostick, Conor (2008). The Social Structure of the First Crusade (İngilizce). Brill. 
 • Nicholas, Karen S. (1999). "Countesses as Rulers in Flanders". Evergates, Theodore (Ed.). Aristocratic Women in Medieval France (İngilizce). University of Pennsylvania Press. ISBN 978-0812200614. 
 • Nicholas, David M (2013). Medieval Flanders (İngilizce). Routledge. 
 • Paul, Nicholas L. (2012). To Follow in Their Footsteps: The Crusades and Family Memory in the High Middle Ages (İngilizce). Cornell University Press. ISBN 978-0801465543. 
 • Runciman, Steven (1951). A History of the Crusades: The First Crusade (İngilizce). Vol. I. Cambridge University Press. 
 • Riley-Smith, Jonathan (2002). The First Crusaders, 1095-1131 (İngilizce). Cambridge University Press. 
Önce gelen:
I. Robert
Flandre kontu
1093–1111
Sonra gelen:
VII. Baudouin