II. Mesrob Mutafyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(II. Mesrob sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Patrik Hazretleri
II. Mesrob Mutafyan
Konstantinopolis Ermeni Patriği
Özgün adı Մեսրոպ Բ Մութաֆեան
Kilise Ermeni Apostolik Kilisesi
Makam İstanbul Ermeni Patrikhanesi
Atanma 16 Mart 1998
Önce gelen II. Karekin Kazancıyan
Doğum 16 Haziran Haziran 1956 (1956-06-16) (62 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Mezhep Ermeni Apostolik

II. Mesrob (Ermenice Մեսրոպ Բ Մութաֆեան) bilinen adıyla Mesrop Mutafyan (d. 16 Haziran 1956, İstanbul), Ermeni din adamı. 84. İstanbul Ermeni Patriği ve Türkiye Ermenileri Ruhani Başkanı.

Minas Mutafyan adıyla 16 Haziran 1956'da İstanbul'da doğdu. Saint Joseph Lisesinde ve Almanya'da okudu. 1974-79 döneminde ABD'de Memphis Üniversitesinde felsefe ve sosyoloji eğitimi aldı.

1979'da ruhban mesleğine intisap ederek "Mesrob" ismini aldı. Kınalıada Ermeni cemaati rahipliğine atandı. 1979-81 yıllarında teoloji eğitimini Kudüs'te tamamladı. 1986'da piskoposluk rütbesine yükseltildi. 1998'de İstanbul Ermenileri Patriği II.Karekin Kazancıyan'ın vefatı üzerine dinî ve dünyevı meclis tarafından patrik vekili seçildi.

Patriklik görevi esnasında kültürü, Türkçe ve İngilizceye hâkimiyeti ve Türk kamuoyu ve bazı resmî makamlarıyla kurduğu olumlu ve yapıcı diyalog sayesinde gerek Ermeni cemaati içinde gerek cemaat dışında saygı topladı.

Mesrob Mutafyan 2008'de frontotemporal demans hastalığına yakalandı ve hâlen patrik ve başpiskopos olsa da, fiilen tüm görevlerinden çekildi.[1] Yerine Aram Ateşyan bakıyor olmasına rağmen cemaat tekrar tekrar yeni bir liderin seçilmesini talep etmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortodoks Kilisesi unvanları
Önce gelen:
II. Karekin
İstanbul Ermeni Patriği
1998-
Sonra gelen:
Sonra gelen yoktur.