II. Manuel Komnenos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Manuel II Megas Komnenos (Yunanca: Μανουήλ Β΄ Μέγας Κομνηνός, Manouēl II Megas Komnēnos) (yaklaşık 1324 – 1333), 1332 yılında 8 ay Trabzon İmparatorluğu'nun imparatoru. III. Andronikos Komnenos'un muhtemelen gayrı meşru çocuğudur. Ocak 1332 tarihinde, 8 yaşında hükümdar olmuştur.

Kısa hükümdarlığının en önemli olayı Chalybia Emiri Bayram Bey'in hükümdarın zayıflığından yararlanarak Trabzon'u istila etmek istemesidir. Türkmenlerin Trabzon İmparatorluğu'nun egemenlik sahasının oldukça içlerine girmelerine rağmen, ağır kayıplarla geri çekilmişlerdir. Ancak bu başarı genç imparator ve destekçilerinin pozisyonlarını güçlendiremedi.

Babası III. Andronikos, genç kardeşleri Michael Anachoutlous ile George Achpougas'ı öldürmüş, diğer kardeşi Vasilios, Konstantinopolis'e kaçmıştır. Bu suçlar, Trabzon halkında şok etkisi yaratmış, hiziplere bölmüştür. Bu rakip hizipler başkent ve kırsalda odaklanmıştı. Başkentteki Bizans sempatizanı hizip, Manuel'in amcası Vasilios'u Konstantinopolis'ten Trabzon'a hükümeti devir alması için davet etti. Manuel'in, 8 aylık iktidarı, saraydaki taraftarlarının idam edilip kendisinin hapsedilmesi ile sona ermiştir. Daha sonra Manuel'in önderliğinde başarısız bir isyan sonrası amcasının emri ile 1333 yılında idam edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • W. Miller, Trebizond: The Last Greek Empire of the Byzantine Era, Chicago, 1926.
Resmî unvanlar
Önce gelen:
III. Andronikos Komnenos
Trabzon İmparatoru
1332
Sonra gelen:
Vasilios Komnenos