II. Luarsab

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Luarsab'ın temsili resmi

Kartli Kralı, Bagrationi Hanedanının Kutsal Şehidi II. Luarsab (Gürcüce: ლუარსაბ II) (1592 - 21 Haziran (MS), 1 Temmuz 1622), 1606'dan 1615'e kadar Kartli'nin (doğu Gürcistan) kralıydı. İran şahı I. Abbas'ın kollarının arasında ölümü ile Gürcü Ortodoks Kilisesi, onu aziz ilan etti ve öldüğü 1 Temmuz gününde anısına dualar edilir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral II. Luarsab'ın İmzası

Luarsab, babası X. Giorgi'nin 1606'da aniden ölmesinin ardından 14 yaşında Kartli tahtına çıktı. Onun çocukluk döneminde, hükûmet aslında bir kraliyet öğretmeni olan Shadiman Baratashvili tarafından yönetildi. İran Şahı Abbas, Osmanlı ordularını Gürcistan'ın doğusundan uzaklaştırmayı ve bölgedeki Osmanlı hakimiyetini sonlandırmak istemekteydi ve Tiflis'te bir Pers kuvvetini bırakmayı ve Luarsab'ı Kartli'nin kralı olarak ilan etmek istiyordu. Osmanlı Luarsab'ı ve kuvvetlerini ortadan kaldırmaya karar verdi ve Gürcistan'a, 1609'daki Tashiskari Savaşı'nda Gürcü general Giorgi Saakadze tarafından yenilgiye uğratılacak bir ordu gönderdiler. Bu zaferden sonra Tiflis Kalesi'nde kontrolü Luarsab'a yeniden verildi. Ardından 1610'da kız kardeşi Tinatin ile evlendi. 1611'in sonlarında, Luarsab, alt sınıftan bir soylu olan Saakadze'nin kız kardeşi Makrine ile de bir evlilik yaptı. Ancak Shadiman Baratashvili liderliğindeki krallığın önde gelen soyluları, kralı Saakadze'nin kraliyet tacı arayan bir Pers ajanı olduğuna inandırmayı başardı. Luarsab'ı Makrine'den boşanmaya sonunda razı oldu ve Saakadze'yi İran'a sürgün etti. Bu olayların ardından sinirlenen Şah Abbas Gürcülerden daha fazla sadakat ve itaat talep etti ve Kazak Muhammed ve takımını Kartlian topraklarına sorun çıkarmaya teşvik etti. Beklenen bir saldırganlığa karşı koymak için. 1614'ün başlarında, büyük bir Pers ordusu Kartli'ye doğru harekete geçti ve yolundaki birçok yerleşim birimini yok etti. Ardından Pers ordusu Kartli'yi tamamen işgal etti.[1] Luarsab ve Teimuraz, Gürcistan'ın batısındaki İmereti Krallığı'na kaçmak zorunda kaldı. Imereti'li III. George, mültecileri Pers ordusuna teslim etmeyi reddetti. Şah Abbas, tüm ülkeyi yerle bir etmekle tehdit etti ve eğer Luarsab boyun eğerse bir barış yapacağına dair söz verdi. Ekim 1615'te Luarsab, ülkesinin tamamen yok edilmekten kurtarmak için teslim oldu. Ancak İslam'a geçmeyi reddettiği için önce bugünkü Gürgan'a sonra da Şiraz yakınlarında bir yerde hapsedildi. Gürcüler, Rus Çarı I. Mihail aracılığı ile krallarını kurtarmaya çalıştılar. Ancak, müzakereler sonuç vermedi ve 1622'de Luarsab, Şah'ın emriyle İran'ın güneybatısındaki Qal'eh-ye Golāb kalesinde bir yay ipiyle boğulmak sureti ile idam edildi. .[2]

Ayrıca Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Maeda, Hirotake (2006). "The forced migrations and reorganisation of the regional order in the Caucasus by Safavid Iran: Preconditions and developments described by Fazli Khuzani". Ieda, Osamu; Uyama, Tomohiko (Ed.). Reconstruction and interaction of Slavic Eurasia and its neighbouring worlds (PDF). Slavic Eurasian Studies, No.10. Sapporo: Slavic Research Centre, Hokkaido University. s. 244. ISBN 4938637391. 8 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 24 Ekim 2020. 
  2. ^ Beradze, Grigol (19–20 Aralık 2014). On the Iranian prison-fortress where King Luarsab II of Kartli was martyred in 1622. International Conference "The Middle East and Caucasus: History, Culture, Politics" dedicated to the 110th Anniversary of Acad. George Tsereteli. Tiflis. ss. 45-46. 3 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ekim 2020.