İçeriğe atla

II. Leon (Abhazya kralı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

II. Leon (Gürcüce: ლეონ II), 780 yılında 828 yılına kadar görev yapmış Abhazya kralıdır. I. Leon'dan sonra tahta çıkan II. Leon, Ançabadze Hanedanı'ndan I. Leon'un yeğeniydi. Anne tarafından ise Hazarlardan bir kağanın torunuydu (muhtemelen Bihar veya Bağatur).

Kahetili İoane'nin ölmesini ve Cuanşer'in yaşlanmasını fırsat bilen II. Leon, 770'lerde Lazika'yı ele geçirmek için hanedan birliğini kendi lehine kullandı. Yaklaşık 778 yılında II. Leon, "Abhazların Kralı" unvanını almak için Hazarların yardımıyla ülkeyi bağımsız hale getirdi ve ülkenin başkentini Anakopia'dan batı Gürcistan'daki Kutaisi kentine aktardı. Gürcü yıllıklarına göre, Leon krallığı sekiz düklüğe ayırdı: Abhazya, Tshumi, Bedia, Guria, Raça, Takveri, Svaneti, Argveti ve Kutatisi.[1] II. Leon, yaşamı boyunca hanedanlar arası evlilikler yaparak Tao-Klarceti'nin siyasi çevreleriyle ilişkilerini güçlendirdi.

Hükümdarlığı döneminde Abhazya Krallığı kurulma evresindeydi. Bu yüzden krallığın sınırlarını Doğu'ya yayma konusunda aktif olmadı. Devlet bağımsızlığını elde ettikten sonra, kilisenin bağımsızlığı konusu ana sorun haline geldi. II. Leon, Konstantinopolis'e bağımlı olana kadar bağımsız kilise politikasını uygulayamadı. Ayrıca imparatorluk, kilisenin yardımıyla krallığın iç ve dış politikasını etkilemeye çalıştı. Vahuşti'nin görüşüne göre, Abhazya kilisesinin Konstantinopolis'ten ayrılıp bağımsızlığına kavuşması II. Leon'un döneminde gerçekleşmiştir.

  1. ^ Vakhushti Bagrationi, The History of Egrisi, Abkhazeti or Imereti, part 1.
Önce gelen
I. Leon
Abhazya kralı
767/68-811/12
Sonra gelen
II. Teodosius