II. Kaihosro Gurieli

Vikipedi, özgür ansiklopedi

II. Kaihosro Gurieli (Gürcüce: ქაიხოსრო II გურიელი; ö. 1689), 1685'ten öldüğü tarihe kadar Guria'nın prensliğini yapmış Gurieli hanedanı üyesidir. Guria hükümdarı olmak için kör ettiği amcası Malakia Gurieli ile rekabet etti. Güneybatı Kafkasya'nın bölgesel kontrolünü ele geçirmek isteyen Çıldır Eyaleti Osmanlı paşasının ajanları tarafından öldürüldü.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaihosro, III. Giorgi Gurieli ve Tamar Çijavadze'nin en büyük oğluydu. Giorgi'nin 1684'te İmereti Kralı IV. Alexander'a karşı savaştığı Rokiti Muharabesi'nde ölmesi üzerine Kaikhosro ve kardeşleri, Çıldır Eyaleti Paşası Yusuf'un korumasına kaçtılar. IV. Alexander, Guria'nın hükümdarı olarak amcaları Malakia'yı görevlendirdi. Sonraki yıl Kaihosro, Ahıskalı Yusuf Paşa'nın birlikleriyle Ahıska'daki sürgününden döndü ve Malakia'yı tahttan indirip Ahıska'ya sürgün etti. Osmanlı Paşası, iki Gurieli'yi barıştırmaya çalıştı; ancak Kaihosro, Malakia'ya zarar vermeyeceğine dair sözünü tutmadı ve amcasını yakalayıp kör ettirdi. Bu durum Osmanlı Paşasını sinirlendirdi ve 1689'da Şavşat Beyi'ni Kaihosro'ya suikast planlaması için ayarladı. Kaikhosro, Osmanlı devlet adamını Guria'da ağırladıktan sonra karşılıklı ziyaret için Şavşat'a yola çıktılar. Kaihosro yol üstünde yakalandı, öldürüldü ve başı kesildi. Guria'nın başına kör edilmiş Malakia geçti.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaihosro, Prens Giorgi-Malakia Abaşidze'nin kızı Elene ile nişanlanmıştı; ancak öldürüldüğü için hiçbir zaman evlenemediler. Elene daha sonra Kaihosro'nun erkek kardeşi Mamia ile evlendi.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [History of the Kingdom of Georgia] |çeviri-başlık= kullanmak için |başlık= gerekiyor (yardım) (PDF) (Rusça). Tiflis: Metsniereba. 1976. ss. 148-149 http://dspace.nplg.gov.ge/bitstream/1234/3067/1/Istoria_Carstva_Gruzinskogo.pdf |url= eksik başlık (yardım). 
  2. ^ "მალაქია II გურიელი [Malakia II Gurieli]". [Georgian Soviet Encyclopaedia. Vol. 6] |çeviri-başlık= kullanmak için |başlık= gerekiyor (yardım) (Gürcüce). Tiflis. 1983. ss. 384-385. 
II. Kaihosro Gurieli
Gurieli Hanedanı
Resmî unvanlar
Önce gelen
Malakia Gurieli
Guria Prensi
1685-1689
Sonra gelen
Malakia Gurieli