II. Devlet Giray

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Devlet Giray
Kırım Hanı
Hüküm süresi1699-1702
Önce gelenI. Selim Giray
Sonra gelenI. Selim Giray
Kırım Hanı
Hüküm süresi1709-1713
Önce gelenI. Kaplan Giray
Sonra gelenI. Kaplan Giray
Doğum1648
Ölüm1718
(70 yaşında)
Vize, Osmanlı İmparatorluğu
HanedanGiray Hanedanı
BabasıI. Selim Giray
DiniSünni İslam

II. Devlet Giray (d. 1648 - ö. 1718), Kırım Hanı. 1699-1702 ve 1709-1713 yılları arasında olmak üzere iki kez Kırım Hanlığı yaptı. Hanlık dönemi iki kez toplamda 8 yıl 5 aydı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Selim Giray Han’ın büyük oğludur. Önce Nureddin ve 1683'te kalgay oldu ve 1691'de azledildi. İlk kez I. Selim Giray ve ikinci kez Kaplan Giray saltanatlarının ardından Kırım tahtına oturmuştur.

İlk saltanatı devrinde Rusların Osmanlı sınırlarına kaleler yaptırarak Polonyalılarla birlikte İstanbul’a karşı büyük bir saldırı hazırlığı içerisinde olduğuna ilişkin gönderdiği raporlar, Rus Elçisi tarafından resmen yalanlanınca 1702 yılında Padişah II. Mustafa tarafından azledilerek yerine babası I. Selim Giray IV. kez han ilan edilmiştir. II. Devlet Giray bunun üzerine Kuban’a geçerek Çerkezlere sığındı.

1703 yılında Sultan II. Mustafa’nın yerine III. Ahmet'in yerine tahta geçmesinin ardından 1709 yılında ikici defa Kırım Hanı oldu. 1711 yılında Sultan III. Ahmet devrinde, sadrazam Baltacı Mehmet Paşa komutasında Ruslarla yapılan Prut Savaşı'nda Kırım kuvvetlerine komuta etmiştir. Rus Çarı Büyük Petro ve Rus Orduları Başkomutanı Boris Petroviç Şeremetev komutasındaki Rus kuvvetlerinin mevkilerinin savaştan once belirlenerek, oğlu Kalgay Mehmet Giray tarafından kuşatılmalarında büyük bir rol oynadı. Prut Savaşında Rus ordusu mağlup olmasına karşın, Prut anlaşması Kırım Hanı tarafından, zaferin şanına yaraşmadığı gerekçesi ile kabul edilmedi. Prut anlaşması ile başlayan tartışmalar neticesinde Baltacı Mehmet Paşa, Kethüdası Osman Ağa ve Mektupçusu Osman Efendi idama mahkûm edildi.

Prut Savaşından sonra Kırım’ı çevreleyen yeni yapılan Rus kalelerinin yıkılması sağlandığı gibi, Ruslar Anapa bölgesinden çekilmeyi kabul etti. II. Devlet Giray 1713 yılında Prut Anlaşması ile başlayan tartışmalar neticesinde Sultan III. Ahmet tarafından azledildi ve yerine kardeşi Kaplan Giray han oldu.

II. Devlet Giray azlinden sonra Rodos'ta oturtuldu. Sonra Vize'de oturmasına izin verildi. Orada iken 1718 yılında 70 yaşında öldü.[1] Cesur ve sert olarak değerlendirilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sicill-i Osmani Rize'de oturulduğunu ve vefatının Haziran 1725 oldugunu bildirmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
I. Selim Giray

Kırım Hanı

1699 — 1702
Sonra gelen:
I. Selim Giray
Önce gelen:
I. Kaplan Giray

Kırım Hanı

1709 — 1713
Sonra gelen:
I. Kaplan Giray