II. Ahmed (Memlûk sultanı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muzaffer Ahmed
Mısır Memlûk Sultanı
Hüküm süresi 1421
Önce gelen Muavyed Şeyh
Sonra gelen Zahir Seyfeddin Tatar
Tam ismi
Melik Muzaffer Ahmed bin Muavyed Şeyh
Hanedan Burci Hanedanı
Babası Muavyed Şeyh

Muzaffer Ahmed tam ismiyle Melik Muzaffer Ahmed bin Muavyed Şeyh 1421'de ölen babası Muavyed Şeyh'in yerine daha bebek iken çok kısa bir dönem için ismen saltanat süren Çerkes kökenli Burci Hanedanı'ndan Memluk hükümdarı.

Babası olan Sultan Muavyed Şeyh, birinci oğlu olan İbrahim'in güney Anadolu'daki savaşlarda gösterdiği başarıları kıskanıp çekemediği için, yeni doğan ikinci oğlu Ahmed'i varis olarak kabul etmişti.[1] 14 Ocak 1421de Sultan Muavyed Şeyh ölünce daha 17 aylık bebek olan oğlu Ahmed "Muzaffer" lakabı verilerek Memluk Sultanı ilan edildi. Fakat iktidar gücü atabek olan Seyfeddin Tatar elinde idi. Seyfeddin Tatar bir askeri seferde idi. Seferden dönünce bebek olan Muzaffer Ahmed'in annesiyle evlendi ve Muzaffer Ahmed'in tahtan indirildiğini ilan edip kendisi yeni Memluk Sultanı olarak tahta çıktı.[1]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Clot, Andre (2009), L'Égypte des Mamelouks 1250-1517. L'empire des esclaves Paris:Perrin ISBN 978-2-262-03045-2 (say.180 Bölüm=" La guerre d’Anatolie"). (Fransızca) Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "clot" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Muavyed Şeyh
Mısır Memlûk Sultanı
1421
Sonra gelen:
Zahir Seyfeddin Tatar