İçeriğe atla

II. Abdurrahman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Abdurrahmân b. el-Hakem b. Hişâm b. Abdirrahmân
عبد الرحمن الأوسط
II. Abdurrahman'ın hükümdarlığı sırasında basılmış gümüş dirhem
4. Kurtuba emiri
Hüküm süresi21 Mayıs 822–852
Önce gelenI. Hakem
Sonra gelenI. Muhammed
Doğum792
Toledo
Ölüm852 (59-60 yaşlarında)
Córdoba
HanedanEmevî
BabasıI. Hakem
AnnesiHalawah

II. Abdurrahman, Endülüs Emevi Devleti'nin dördüncü sultanı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

792 (H. 176) yılında Tuleytula’da doğdu. Babası I. Hakem’in vefatı üzerine 23 Mayıs 822 tarihinde otuz yaşında tahta çıktı. İlk olarak iç isyanları ve karışıklıkları bastırdı. Sonra fetih ve gaza hareketlerine girişen Sultan Abdurrahman, ilk altı sene İspanyollara karşı, Kuzey Endülüs bölgelerine sefer yaptı. Frank topraklarında ilerleyerek, Narbon’a kadar fethetti.

826 senesinde yerli Berberiler ve gayri müslimler tarafından Takoronna şehrinde Tusil isminde bir Berberinin liderliğinde yapılan isyanı; Ganim komutasında gönderdiği bir ordu vasıtasıyla bastırdı. 844 senesinde Endülüs sahillerine saldıran Normanları büyük bir bozguna uğrattı. 848'de Mayorka Adasında oturan halkın çıkardığı isyanı bastırmak üzere üç yüz gemilik bir filo gönderdi. İsyan, ada fethedilerek bastırıldı. Böylece memleket sükun ve huzura kavuşturuldu. Kaleleri tekrar tamir ve inşa ettirdi. Bir tersane yaptırarak denizciliği geliştirdi.

Sultan Abdurrahman, otuz senelik iktidarı boyunca, memleketi adaletle yönetti. Müslümanlar ve gayrimüslimler rahat içinde yaşadılar. Memleket imar edildi. Şehirlere su getirildi. Bilhassa adliye, vezirlik, hazine, maliye ile ilgili hizmetlere tayin olunacak kimselerin tespitinde çok hassas davranırdı. Kadıların, alim ve adaletli olanlarını tayin ederdi.

Kendi mührüne şu yazıları yazdırmıştı:

Allah-u Teala'ya kulluk eden ve onun hukumlerine razi olan
Devletini halki için yoneten hukumdarin muhru

Sultan Abdurrahman, 851 (H.237) senesinde Kurtuba’da öldü. Vefatından sonra daha önce veliahd tayin ettiği oğlu Muhammed tahta geçti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]