II. İoannes (papa)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Papa
II. İoannes
Johannes II.jpg
Papalık başlangıcı 5 Ocak 533
Papalık bitişi 8 Mayıs 535
Önce gelen II. Boniface
Sonra gelen I. Agapetus
Doğum adı Mercurius
Doğum 470
Roma
Ölüm 8 Mayıs 535
Roma

Papa II. İoannes (LatinceIoannes II; 470 – 8 Mayıs 535) 2 Ocak 533'ten 535'teki ölümüne kadar Papalık görevinde bulunmuştur.[1]

Roma'da, Projectus'un oğlu olarak Mercurius adıyla dünyaya geldi. Caelian Tepesi üzerindeki Bazilika di San Clemente'nin rahibesi oldu. 2 Ocak 533'te Papa olarak görevlendirildi. Aziz Clement Bazilikası hala "Johannes sured Mercurius"un anıtlarını muhafaza ediyor. Papaz Mercurius, antik bir siboryum parçasında bulunur, ve schola cantorum'u çevreleyen birkaç mermer plaka ile kaplanmıştır, altıncı yüzyıl tarzında yapılan eser, Johannes'in tuğrasına sahiptir.[1]

Mercurius, kendi isminden başka bir isim kullanan ilk papaydı. Doğduğu adının uygunsuz olması nedeniyle, (Roman tanırısı Merkür adını verilmiş bir isimdi) ve bu yüzden şehit olan Papa I.John'un adını aldı.

Bu dönemde papaz ve piskopos seçimlerinde simony (kilise bürolarının satın alınması veya satışı) ruhban sınıfı ve lait sınıfı arasında yaygınlaştı. İki aydan uzun süre boyunca kutsal şeylerle kaçak ticaret yapıldı ve hatta kutsal gemiler satışa çıkarıldı.[1] Mesele, Roma Senatosu Senato'na sunuldu ve Ravenna'daki Arian Ostrogothic Mahkemesi nezdinde incelendi. Roma Senatosunun çıkardığı bilinen Boniface II altındaki son kararı Papa'nın seçimlerinde simoniye karşı yöneltildi. Kararname, Ostrogoths kralı Athalaric tarafından doğrulandı. O'nun mermer üzerine oyulması ve St. Peter's Basilica 533 yılında Athalaric'in eklediği karardan biriyle, Ravenna'daki gotik yetkililer arasında ve roma din adamları arasında tartışmalı bir seçim yapılırsa, üç bin Solidi mahkemeye ödenecekti. Bu miktar yoksullara verilecekti.

535'te Kartaca'da bir konseyde toplanan 217 piskopos, John II'ye, Arianism'e geçen piskoposların, tövbe etmeleri durumunda, makamlarının aynı kalması ya da sadece cemaatin bir üyesi olmalarıyla alakalı bir soru sordular. Yüzyıllar boyu devam eden sorunlu Kuzey Afrika'ya tekrar kabul meselesi (bkz. Novatianism ve Donatism). Onların sorduğu soruya cevap Agapetus tarafından verildi, çünkü John II, 8 Mayıs 535'te öldü. Aziz Petrus Bazilikası'na gömüldü.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Bu maddenin bazı bölümleri, şu anda kamu malı olan "Katolik Ansiklopedi'den" çevrilmiştir.
Dini unvanlar
Önce gelen
Boniface II
Roma Piskoposu
Papa

533–535
Sonra gelen
Agapetus I