IBM Rational ClearCase

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

IBM Rational ClearCase, kaynak kod, dokümantasyon ve benzer diğer yazılım geliştirme ürünlerinin versiyon kontrolünü sağlamak amacı ile kullanılan bir konfigürasyon yönetimi aracıdır.

Ürün, IBM'in Rational Software grubu tarafından geliştirilmektedir. Birçok büyük şirket tarafından, yüzlerce yazılım geliştiricinin çalışmakta oldugu orta ve büyük çaplı projelerde kullanılmakta olan Rational ClearCase, fiyatindan dolayı küçük şirketler tarafından pek tercih edilememektedir.

IBM Rational ClearCase, UCM (Unified Change Management) ve temel (base) ClearCase olmak üzere iki çeşit yazılım konfigürasyon yönetimi metodu desteklemektedir. UCM, önceden tanımlanmış birçok yönetim biçimi sunmakla birlikte, temel ClearCase tüm gereksinimleri karşılamanın yanında daha özelleştirilebilir ve esnek bir yapı sağlamaktadır. Her ikisi de çok çeşitli yazılım konfigürasyon yönetimi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

ClearCase, Linux, Solaris ve Windows gibi birçok farklı platformu desteklemektedir. Büyük boyutlu ve çok sayıda dosyaları yönetebildiği gibi, büyük veritabanlarını da destekleyebilmektedir. Dosya ve dizinleri branşlama (dallanma/branching), etiketleme(labeling) ve versiyonlama(versioning) kabiliyetlerine de sahiptir.

ClearCase'in diğer versiyonlama programlarından öne çıkan özellikleri; versiyon geçmişinin grafiksel olarak çok kullanışlı olarak izlenebilmesi, kendine ait script dilinin geniş kullanım alanının yanı sıra ortam bağımsız ve farklı ürünlerle entegre çalışabilmesi gibi nitelikleri vardır.

ClearCase kendi içinde istek (Request/Workitem) tutabilse de entegre olarak IBM Rational Clearquest ile değişiklik taleplerine bağlanabilmektedir.

ClearCase UCM ile (Unified Change Management) Paralel geliştirmede en başarılı ürünler arasında yerini almaktadır.

Ayrıca ClearQuest içinde özelleştirilebilir talep yönetim paketleri ile de UCM ClearQuest ile tamamen güçlü hale gelmiş olur.

ClearCase GUI arabiriminin yanı sıra yine ortam bağımsız olarak komut sistemi üzerinden de çalışmaktadır. Türkiye'de bankacılık ve telekominikasyon sektörünün yanı sıra savunma sanayiinde de özellikle tercih edilen bir üründür. Değişiklik ve konfigürasyon yönetimi ürünleri arasında en önemli parça olarak, kod ve doküman versiyonlama için genelde ClearCase ve ClerarQuest adminleri büyük şirketler için Q/A ekibi içinde olmazsa olmaz şartların başındadır.