İçeriğe atla

I. Vratislaus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
I. Vratislausv
Bohemya Dükü
Hüküm süresi915 – 13 Şubat 921
Önce gelenI. Spytihněv
Sonra gelenI. Wenceslaus
Doğumy. 888
Ölüm13 Şubat 921 (y. 33 yaşında)
DefinAziz Yorgi Bazilikası, Prag
HanedanPřemyslid
BabasıI. Bořivoj
AnnesiBohemyalı Ludmila

I. Vratislaus (veya Wratislaus) (ÇekçeVratislav I.; y. 888 - 13 Şubat 921), Přemyslid Hanedanı'nın bir üyesi olup, 915'ten 921'deki ölümüne kadar Bohemya Dükü idi.

Bohemya Dükü I. Bořivoj ile Ludmila'nın oğlu ve Dük I. Spytihněv'in küçük erkek kardeşidir. 906 civarında, Polabian Slavlarıyla yakın ilişkiler kurmak için Hevellian prensesi Drahomíra ile evlenmiştir. Vratislaus'un Wenceslaus ve Boleslaus adında en az iki oğlu olmuş ve her ikisi de onun yerine Bohemya dükleri olmuşlardır. Bazı tarihçiler, Slavník hanedanının kurucusu Bohemyalı asilzade Slavník'in karısı Střezislava'nın aynı zamanda Vratislaus'un kızı olduğuna inanmaktadır.[1]

Ağabeyi Spytihněv'in 915 yılında ölümü üzerine Vratislaus, Prag Kalesi çevresindeki Bohemya topraklarının Büyük Moravya'nın siyasi ve kültürel alanından uzaklaştığı ve özellikle Bavyera Dükü Arnulf'un yönetim sırasında Doğu Frank Krallığı'nın etkisi altına girdiği bir dönemde dük olmuştur. Aynı dönemden Annales Fuldenses, Bavyera kuvvetlerinin 900 yılında Bohemyalılarla ittifak halinde Moravya Prensi II. Mojmír'e saldırdığını yazar. Öte yandan Dük Vratislaus, Macar işgalcilere serbest geçiş teklif etmiş ve onların 915 yılında Sakson dükü I. Heinrich'e karşı yürüttüğü seferi desteklemiştir.

Vratislaus, Prag Kalesi'nde Aziz George Bazilikası'nın kurulmasıyla ve ayrıca Latince adı "Vratislavia" onun girişimini ifade eden Silezya şehri Wrocław'ın (Breslau) kurulması ile tanınır. Muhtemelen 919'da ancak daha çok 921 olduğu tahmin eden Macarlara karşı savaşta ölmüştür.

  1. ^ Loserth, Johann (2008). "Propast hrvatske kneževske obitelji Slavnikovića" [The collapse of Croatian princely family Slavniković]. Nosić, Milan (Ed.). Bijeli Hrvati II [White Croats II] (Hırvatça). Maveda. ss. 168-169. ISBN 978-953-7029-12-8.