I. Tayvan Boğazı Krizi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.00, 9 Ocak 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16496056 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)

Şablon:Başka dilden çevrilmekte

Birinci Tayvan krizi
Soğuk Savaş
Taiwan Strait.png
Tarih3 Eylül 1954 - 1 Mayıs 1955 (7 Ay ve 3 hafta)
Bölge
Sonuç Çin geri çekilmesi (savaştan önceki duruma), Amerika Birleşik Devletleri ile Tayvan arasında Çin-Amerikan Karşılıklı Savunma Anlaşması imzalandı.
Taraflar
Çin Çin Halk Cumhuriyeti Tayvan Çin Cumhuriyeti
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Komutanlar ve liderler
Çin Peng Dehuai
Çin Xu Xiangqian
Tayvan Liu Yuzhang


I. Tayvan Boğazı Krizi (aynı zamanda, 1954–1955 Tayvan Boğazı Krizi, Formosa Krizi, Offshore Adaları Krizi ve 1955 Tayvan Boğazı Krizi olarak da anılır.) Çin Halk Cumhuriyeti ile Çin Cumhuriyeti arasında 3 Eylül 1954 - 1 Mayıs 1955 arasında yaşanan kısa süreli bir silahlı çatışmadır.

Çatışma, Çin'in bazı adaları işgal etmesi ile başlamış, ABD'nin de Tayvan lehine müdahale etmesiyle derinleşmiştir. Sonuçta, bazı Tayvan adaları Çin denetimine bırakılmıştır.

Çin Yijiangshan adalarını ele geçirdi, Tayvan'ı Tachen adalarını terketmeye zorladı. Amerika Birleşik Devletleri ve Tayvan donanmaları Tachen adasındaki Tayvan askeri personalini ve sivilleri Tayvan'a tahliye etti. Kriz Sırasında Tachen adasının el değiştirmiş olmasına rağmen Amerikan basını neredeyse tamamen Kinmen ve Matsu adalarındaki sık topçu çatışmalarına odaklandı.