I. Menelik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

I. Menelik, (Kebra Nagast Bäynä Ləḥkəm adlandırılır; Ebna la-Hakim olarak da adlandırılır, Arapça: Ibn Al-Hakim, "Bilge'nin Oğlu"[1]), ilk Süleyman Hanedanı'ndan Etiyopya imparatoru, geleneklerde Kral Süleyman ve Saba Melikesi Belkıs'ın oğlu olduğuna inanılır. Geleneksel kaynaklara göre 950 İÖ civarında hüküm sürdüğü iddia edilir.[2][3] Geleneksel hikâyelere göre yetişkin olunca Kudüs'te babası ile buluşup Ahit Sandığını Etiyopya'ya getirmiştir.

Efsaneye göre, birkaç kesinti hariç üç bin yıl Etiyopya'da hüküm sürmüş Süleyman Hanedanı'nı kurmuştur (ve 225 kuşak sonra 1974 yılında imparator Haile Selassie'nin devrilmesi ile sona ermiştir).

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Amharca'da (Etiyopya'da konuşulan Sami dili) "Menelik" köken olarak iki anlama gelir:[1] 12 Eylül 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
    1. "Bilge adamın oğlu"
    2. "O ne gönderecek?"
  2. ^ "The Ark of the Covenant: The Ethiopian Tradition". 27 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2010. 
  3. ^ "Regnal Chronologies" 28 Ağustos 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. hükümdarlığının yaklaşık 204 - 179 İÖ olduğunu iddia eder, fakat bu inanılmaz bir şekilde geç bir tarihtir.