I. Heinrich

Vikipedi, özgür ansiklopedi

I. Heinrich veya Avcı Heinrich (AlmancaHeinrich der Finkler; Latince: Henricus Auceps) (c. 876 – 2 Temmuz 936 [1]) 912'den itibaren [1] Saksonya Dükü ve 919'dan 936'daki ölümüne kadar Doğu Francia Kralıydı. Doğu Francia'nın Frank olmayan ilk kralı olarak, krallar ve imparatorlardan oluşan Otton hanedanını kurdu ve o zamana kadar Doğu Francia olarak bilinen ortaçağ Alman devletinin kurucusu olarak kabul edildi. Hevesli bir avcı olduğundan "Kuş avcısı" lakabını aldı çünkü iddiaya göre haberciler gelip kral olacağını bildirdiğinde kuş ağlarını tamir ediyordu.

Sakson düklerinin Liudolfing soyunda doğdu. Babası Saksonyalı I. Otto 912'de öldü ve yerine Heinrich geçti.Thüringen Dükalığı'ndaki toprak hakları nedeniyle Doğu Francia kralı Almanya Kralı I. Conrad'a karşı bir isyan başlattı. 915'te uzlaştılar ve 918'de ölüm döşeğindeyken Conrad iç isyanlar ve dış Magyar baskınları karşısında krallığı bir arada tutabilecek tek kişinin o olduğunu düşünerek Heinrich'yi bir sonraki kral olarak tavsiye etti.

Heinrich 919'da seçildi ve kral oldu. Bavyera ve Swabia'nın asi düklerini yenerek yönetimini pekiştirdi. Başarılı bir savaş ve bir hanedan evliliği sayesinde Lotharingia'yı 925'te vasal olarak satın aldı. Carolingian seleflerinin aksine, merkezi bir monarşi yaratmaya çalışmadı, bunun yerine federe özerk kök düklükler aracılığıyla ülkesini yönetti. Magyar tehdidini etkisiz hale getirmek için Almanya genelinde kapsamlı bir tahkimat sistemi ve hareketli ağır süvariler birliği inşa etti ve 933'te onları Riade Muharebesi'nde bozguna uğratarak sonraki 21 yıl boyunca Magyar saldırılarını sona erdirdi. Böylelikle bir Alman ulusu duygusu uyandırdı. 929'da Elbe nehri kıyısındaki Lenzen Muharebesi'nde Slavları yenerek, aynı yıl Bohemya Dükalığı'nı işgal ederek ve 934'te Schleswig'deki krallıkları yenip Danimarka'yı fethederek Bohemya Dükü I. Wenceslaus'u teslim olmaya zorladı. Avrupa'daki Alman hegemonyasını büyük ölçüde genişletti. Heinrich'nin Alpler'in kuzeyindeki hegemonyası, her ikisi de 935'te müttefik olan Batı Francia kralları Rudolph ve Yukarı Burgundy'li Rudolph II tarafından kabul edildi. Heinrich, papa tarafından imparator olarak taçlandırılmak amacıylaRoma'ya bir sefer planladı ancak planı onun ölümüyle bozuldu. Batı Francia'da olduğu gibi kraliyet gücünün çökmesini engelledi ve halefi I. Otto'ya güçlü bir krallık bıraktı. Eşi Matilda tarafından onuruna yaptırılan Quedlinburg Manastırı'na gömüldü.

Himmler, Heinrich'nin mezarında, 1938

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]