I. Dmitriy isyanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
I. Dmitriy isyanı
Karışıklık Dönemi
False Dimitry entering Moscow June 20th 1605.jpg
I. Dmitriy'in 20 Haziran 1605'te Moskova'ya girişi.
Tarih1603–1605
BölgeRusya Çarlığı, Moskova.
SonuçI. Dmitriy'in Çar ilan edilmesi
Rusya, Karışıklık Dönemi'ne girdi
Rus tahtı, Lehler tarafından işgal edildi
Taraflar
Rusya Çarlığı asileri Rusya Çarlığı
Komutanlar ve liderler

I. Dmitriy
Vasili Şuyski (1605)


Destekleyenler

Boris Godunov
II. Fyodor  
Vasili Şuyski (1603–1605)
Güçler
3,500 veya 4,500 Bilinmiyor
Kayıplar
Hiç Hiç

I. Dmitriy isyanı IV. İvan'ın Ugliç'te öldürülen oğlu olduğunu iddia eden I. Dmitriy'in Rus Çarlığı tahtında hak iddia etmesiyle 1603–1605 yılları arasında süren bir isyandır. Rusya'da IV. İvan'ın ölümünün ardından oğlu I. Fyodor çar ilan edilmiştir. Fakat iyi bir çar olamadığı için ulusal konsey ile birlikte ve eşinin kardeşi Boris Godunov ile birlikte ülkeyi yönetmiştir. 17 Ocak 1598'de ölen I. Fyodor'dan sonra Boris Godunov ulusal konsey tarafından çar ilan edilmiştir. Tahta çıkan Çar Boris, henüz tahta çıkmadan önce IV. İvan'ın küçük oğlu Dmitriy İvanoviç'i öldürterek ileride tahtta hak iddia etmesini engellemeye çalışmıştır.

İsyanın başlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Polonya'da yaşayan münzevi bir keşiş olan Grigory Otrepyev Rusya'da Dmitriy İvanoviç'in ölümünü duyması üzerine Rus tahtına çıkmanın yollarını aramaktadır. Rusya'ya giderek kendisini IV. İvan'ın Vasili Şuyski tarafından Ugliç'te öldürülen oğlu Dmitriy İvanoviç olduğunu söyleyip, eniştesi Boris Godunov'un tahta çıkışını geçersiz saymıştır. Halk Ruriklerden geldiğine inandığı Grigory'i desteklemiştir, bu durum Çar'ın kulağına kısa sürede gitmiştir. Boyarlar Grigory'i sürgünle tehdit etmiştir ve Grigory 1603'te Litvanya'ya kaçmıştır.

İsyanın gelişmesi ve sonucu[değiştir | kaynağı değiştir]

Lehistan kralı, III. Zygmunt Waza'nın desteğini alarak büyük bir ordu toplama girişimlerine başlamıştır. Kral Waza, Grigory'nin komutasına 3500 asker vermiştir. Böylece bazı Kazaklar da Prens Dmitriy (Grigory Otrepyev)'in ordusuna katılmıştır. Desteği toplayan Dmitriy Moskova'ya gitmiştir. Çar Boris Godunov boyarları toplayarak toplantı yapacağını duyurmuştur. Halk artık Düzmece Dmitriy'in safında yer almıştır, Çar Godunov, Küçük yaşta Dmitriy İvanoviç'i öldürmenin üzüntüsüyle tahtında ölmüştür. Oğlu II. Fyodor tahta çıkmaya hazırlanırken Düzmece Dmitriy Rus boyarları kendi tarafına çekerek II. Fyodor'u öldürtüp Haziran 1605'te Kremlin'e girdi ve 21 Temmuz 1605'te resmen Rus çarı ilan edildi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]