I. Clemens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Erasmus.new (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.56, 29 Şubat 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Papa Aziz
I. Clemens
San Clemente, Papa, por Juan Correa de Vivar.jpg
Papa I. Clemens'in portresi
Doğum MS 1. yüzyıl
Ölüm 99
Chersonesos Taurica, Roma İmparatorluğu eyaleti (günümüzde Kırım, Rusya)
Etkin yıllar 92 - 99
Yerine geldiği Papa Anacletus
Yerine gelen Papa Evaristus
Din Hristiyanlık (Katolik)

Papa Aziz I. Clemens (d. ??, – ö. 99 Chersonesos Taurica, Roma İmparatorluğu eyaleti (günümüzde Kırım, Rusya)). I. Clemens MS 92-99 döneminde papalık yapmıştır. Clemens Romanus olarak da bilinir. Aziz Papaların 4. sırasında yer almaktadır.

Hayatı

Aziz Papa I. Clemens hakkında yeterli bilgi bulunamamaktadır. Papalığından önceki hayatına ilişkin bilgiler çok azdır. Papa Petrusdöneminde, Roma Piskoposluğunu yürüttüğüne dair belgeler vardır. Bu piskoposluk döneminde, ona azizlik ünvanını uygun gördüler. Piskoposluğu döneminde, Hristiyanlığı uygun bir dille insanlara anlatıyor ve insanlara Hristiyanlığı sevdiriyordu. Dolayısıyla halk arasında hoşgörü, sevgi ve saygı kazandı.

Papa Petrus, şehit edilince onun yerine gelen 2 papa (Linus, Anacletus) geçmiştir. Tahmin edilenlerin aksine, onlara karşı papa hakkı iddiasında bulunmamıştır. Dolayısıyla, papalar arasında en sabırlı ve hoşgörülü papa olarak bilinir.

Mezheplerde Papa I. Clemens

Anglikan Kilisesi ve Lutheran Kilisesi, ilk kurulduğu yüzyıllarda sayılı papayı aziz saymaktaydı. Ancak, sonraki zamanlarda şehit edildiği ve yüksek kişiliği, 12 havariden olması sebebiyle "Aziz" olarak sayılmaktadır. Ortodokslar, 24 Kasım-25 Kasım arasında onun yortusu olarak kutlarlar.

Papa I. Clemens, yüksek kilise görevlilerine yazdığı ünlü mektubunda yaşlılara iyi davranılmasını, yoksullara yardım elinin uzatılmasını, yardımlaşmayı ve dayanışmayı öğütlemiştir. Clemens, papalar arasında ilk papa tacını ve papalık kıyafetleriyle tanınan papadır. Ondan sonra, papalar bu kıyafetleri ve tacı giydiler.

Öldürülmesi

I. Clemens'in Gemide şehit edilmesi
Gemi çapasının kiliselerdeki simgesi

Hristiyan düşmanlığı azalsa da Roma'da hala devam ediyordu. 4. yüzyılda yazılan bir belgeye göre Papa I. Clemens imparator Trajan döneminde gemi ile Chersonesos Taurica, Kırım'a sürgüne gönderilmiştir. Kırım'a varınca bir taş ocağında çalışmaya yollanmıştır. Oradaki hapis-sürgünlerin susuzluk çektiğini görmüş ve bir "kuzu" hayali gördüğü bir tepede bulunan yere bir balta ile vurup su çıkartmaştır. Bundan dolayı orada yaşayanların çoğu Hristiyanlığı kabul etmişlerdir. Bu nedenle idama mahkûm edilmiş ve limanda bulunan bir gemide papa I. Clemens'in boynuna gemi çapasını dolayıp çapayı denize atmışlar ve I. Clemens böylece öldürülmüştür. Fakat bu belgeden daha önce yazılmış olan Hristiyan kilisesinin ilk dönemelerı tarihini yazan kitaplarda (Caesarea'lı Eusebius ve Aziz Jerom) bu "Hristiyan şehitlik" hikayesi verilmemektedir.

Kaynakça

Dış bağlantılar

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa Aziz Anacletus
Papa
92 - 99
Sonra gelen:
Papa Aziz Evaristus