I. Bukka Raya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bukka ಬುಕ್ಕ್ ya da I. Bukka Raya, 1356-1377 yılları arasında Vijayanagar İmparatorluğu'nu yöneten, Sangama Hanedanı'ndan ikinci hükümdar.[1]

I. Bukka Raya'nın hayatı, abisi I. Harihara'ya nispeten çok az bilinmektedir ve yaşamı hakkında çeşitli teoriler vardır. Bir teori Bukka ve Harihara'nın Kuruba adlı bir kabilede doğduklarını, Warangal kralının ordusunda komutanlık yaptıklarını belirtir. Bir savaşta Warangal kralı Delhi sultanı Muhammed bin Tuğluk'a yenilince Bukka ve Harihara esir alınarak Delhi'ye gönderilmişti. Burada her ikisi de Müslüman yapıldı. Bukka ve abisi nihayetinde kaçmış ve Hindu inanışlarına geri dönerek Brahmin bilge Vidyaranya'nın tesiriyle Vijayanagar Krallığı'nı kurmuşlardı. Başka bir söylenti ise onları Hoysala İmparatorluğu'yla aralarında bir bağlantı kurar. Bu söylentiye göre onlar Karnataka'nın Hampi yakınlarındaki bir yerleşim yerinde doğmuşlardı ve bu yüzden Hoysala İmparatorluğu'nun doğal varisleriydiler. Bu teorilerin doğruluğu halâ tartışmalıdır.

Bukka Raya 21 yıllık hükümdarlığında, Güney Hindistan'daki krallıkların çoğunu fethederek hem ülke topraklarının genişlemesini sağladı, hem de ülke hazinesinin zenginleşmesini sağladı. O, Arcot'taki Shambuvaraya Krallığı'nı ve Kondavidu'daki Reddileri yenilgiye uğratarak 1360 yılına kadar Penukonda'nın çevresinin tamamını ilhak etti. 1371 yılında Madurai Sultanlığı'nı yenilgiye uğratarak güneydeki topraklarını Rameswaram'a kadar genişletti. Bukka döneminde Bahmani sultanları ile birçok çarpışma yaşandı. Bu çarpışmalar ilk olarak I. Muhammed Şah döneminde başladı. 1374 yılında, Bahmanilerden Tungabhadra ve Krishna nehirleri arasındaki bölgeleri almış, Goa'da kontrolü sağlamış ve Orissa'yı ele geçirmişti. Jaffna Krallığı ve Malabar ise haraçgüzar devlet haline gelmişti. Bukka Raya devletin başkentini Anegondi'den Vijayanagar'a taşımıştı. I. Bukka Raya 1380 yılı civarlarında öldü ve yerine II. Harihara geçti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Prof A V Narasimha Murthy: Rare Royal Brothers: Hakka and Bukka 13 Ekim 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Önce gelen:
I. Harihara
Vijayanagar İmparatoru
1356–1377
Sonra gelen:
II. Harihara