Işıkören, Alpu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Işıkören
—  Mahalle  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Alpu
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 106
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu
Posta kodu 26850
İnternet sitesi: [2]

Işıkören, Eskişehir ilinin Alpu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy kuruluş döneminde ismini Aziziye, sonra Arapkuyu ve daha sonra Işıkören mahallesi olarak adı değiştirilmiştir. (ÖZKAN AYTÜRE)

Arapkuyu ismi mahallede açılan bir kuyudan kara bir toprak çıkmasından dolayı konulmuştur.

Köy halkı Romanya Köstence civarındaki köylerden gelme insanlardan oluşmaktadır ve mahallenin kuruluşu 1890'lara dayanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun toprak kaybı nedeniyle Romanyada yaşayan bölge insanı geri çekilmeyle birlikte Anavatan'a dönmüştür.

Büyüklerden rivayet edilen bilgilere göre mahallenin kurucuları özellikle bu bölgeyi seçmişlerdir çünkü;

  1. Romanya'da Tuna Nehri'nin verimli arazisi nedeniyle az arazinin çok verim getirdiği bölge mantığıyla düşünen mahallenin kurucuları kendilerine verilen mahallenin de bu şekilde olacağını düşünmüşlerdir.
  2. Sıtmadan çok çeken kurucu dedelerimiz özellikle yüksek ve sivrisineğin az olduğu bu yöreyi seçmişlerdir.
  3. Bunun dışında mümkün olduğunca şehire ve şehir yaşamına uzak olmayı tercih ederek mahalledeki bazı insanların deyimiyle 'dağın başı'nı tercih etmişlerdir.

Bu tercihleri mahallenin gelişmesini engllediği köylü tarafından iddia edilse de etraftaki tüm köyler nüfus olarak hemen hemen aynıdır.

Köy, bölgedeki köylere göre devlet yatırımlarına en geç kavuşmuştur, Zira, köy çevreye oranla en geç elektriğe, en geç su şebekesine, en son telefona kavuşmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin hepsi Nogay Tatarıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir iline 46 km, Alpu ilçesine 12 km uzaklıktadır.

Köy bir tepe üzerine kurulmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Kışları çok sert geçer, yazları ise kuraktır. Yağmuru azdır.oksijen oranı yüksektir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 50
2000 106
1997 68

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köy, tüm çevre köylere oranla toprak verimi, arazi yetersizliği gibi olumsuz etkenlere rağmen, girişimci ve kıt kaynakları verimli kullanan, çalışkan insanlarıyla bu eksikliklerini telafi etmektedir.

Zira bölgenin en verimsiz arazisini barındırmasına, sulama olanklarının olmamasına rağmen; mahalledeki traktörlerin hemen çoğu yeni modeldir (bu durum yıllardan beri böyledir).

Sulama olanakları toplam kullanılan arazinin %5'i kadar bir arazide ancak yapılmaktadır. Bunun dışanda kalan arazi ise tamamen kıraç ve kumsal arazidir.

Köy halkının girişkenliği ve çalışma azmi yeni arayışları da beraberinde getirmiştir. Hububat üretiminden yeteri verimi alınamadığından, fidan yetiştiriciliği son birkaç yılda artmıştır. Eskişehirde oturanlar tarafından kurlan kooperatifle köy arazisi kiralanmış ve kiraz ekilmiştir. Ayrıca şahıslar da bireysel olarak arazilerine -çoğunluğu badem olan- fidan ekimi yapmaktadır. Bu ekim bundan sonra da artarak devam edecek gibi görünmektedir. Mahallenin bu girişimcilik ruhu veya şartların getirdiği durum bunu tetiklemekte diğer tüm köylere örnek olmaktadır.

Mahallenin temel geçim kaynaklarından biri de kavun, karpuz yetiştiriciliği yani bostandır. Köy dedelerinden kalan geleneğe sahip çıkarak ismini Eskişehir'e ve tüm çevreye duyurduğu meşhur 'ARAPKUYU KARPUZU' üreticiliğini ise azalmasına rağmen halen sürdürmekterdir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köy merkezinde köy konağı mevcuttur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]