Hugo Kasırgası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hugo Kasırgası, 1989'un eylül ayında, Saffir-Simpson Kasırga Ölçeğine göre 5 şiddetinde; Guadeloupe, Montserrat, Porto Riko, Saint Croix, Güney Karolina ve Kuzey Karolina'yı vuran ve 82 kişinin ölümüne ve 56.000 kişinin evsiz kalmasına neden olan kasırgadır.

Hugo, Afrika'nın kıyılarından 9 Eylül'de ayrılan tropikal bir dalgadan köken aldı. Fırtına batı kıyılarını izleyip, 11'inde tropikal bir fırtınaya ve 13'ünde bir kasırgaya dönüştü ve Birleşik Devletler'e doğru yol almaya başladı. İlk kez Güney Karolina'da 4 şiddetindeyken görüldü.

Kasırga, o zamana kadar kaydedilmiş en yıkıcı kasırgalardan biri olan Frederic Kasırgası'nı geçerek 10 milyar dolar hasara yol açmıştır. Hugo, üç yıl sonrasında Andrew Kasırgasınca geçilmiş, sonrasında ise 2005'te meydana gelen Katrina Kasırgası da bunları geçmiştir.

Fırtınanın kaynağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hugo'nun kaynağı 9 Eylül'de Afrika kıyılarını terk eden fırtınaların toplanmasıyla oluşan bir kümeydi.[1] Hugo, batı kıyılarını izlerken durmadan güçlenerek 11'inde tropikal bir fırtınaya ve 13'ünde kasırgaya dönüştü.[1] Hugo, şiddetli zirvesine Porto Riko'nun batısından birkaç yüz mil uzaktayken ulaştı. daha kuzey/kuzeybatı yönüne doğru yöneldi ve bu sırada hala şiddetini arttırmaya devam ediyordu. 17'sinde Hugo'nun yönü Guadeloupe üzerindeydi. Bundan kısa süre sonra, Hugo kuzey/kuzey-batı yönünde hızlandı ve 19'unda Porto Riko'nun kuzeyinde konumlandı.[1] Kuzey kıyılarını bir süre daha izlemeye başladı, Birleşik Devletler'e doğru yol alan alçak basınç sistemiyle ilişkilendirilen bir yönde sonuçlandığında 21'inde Hugo Florida'nın doğusuna birkaç yüz mil kala konumlandı.[1] Hugo kuzeybatıya doğru yöneldi ve Saffir-Simpson Kasırga Ölçeğine göre 4 şiddetiyle Güney Karolina'da Eylül'ün 22'sinde görüldü.[1] Fırtına, karaya doğru devam etti ve bu günün ertesinde tropikal fırtınaya dönüşerek zayıfladı.[1] Fırtına etkisini azaltarak karaya doğru devam etti ve Eylül'ün 23'ünde geçiş zayıflamasını yapmaktaydı.[1]

Hazırlıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Savannah şehri, Hugo'nun önceden beklenmesiyle boşaltıldı ama burada fırtının yıldırım sağanaklarından ve sınırlı etkisinden daha fazlası görülmedi. Hugo Savannah'ı vurduğunda, 1898 Atlantik fırtına mevsiminden beri Georgia'da görülen ilk fırtına oldu.

Güney Karolina valisi Carroll Campbell fırtınanın ilerlemesiyle şehrin boşaltılması kararını verdi; bu çoğu hayatın kurtulmasını sağladı.

Bölgeye göre ölümler
(tahmini)[2]
Bölge Ölen
Birleşik Devletler 35
Porto Riko 12
Guadeloupe 11
Montserrat 1
Virgin Adaları 6
Antigua ve Barbuda 1
Saint Kitts ve Nevis 1
Toplam 76

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f g NHC (1989). "Hurricane Hugo Preliminary Report". NHC. 2 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ http://www.geocities.com/hurricanene/hurricanehugo.htm 28 Ekim 2002 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Hurricane Hugo 1989

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]