İçeriğe atla

Huayna Picchu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Huayna Picchu, Machu Picchu'daki İnka harabelerinin arka planında yükselen görüntüsü
Machu Picchu'nun Huayna Picchu zirvesinden görünümü

Huayna Picchu veya Wayna Pikchu (Quechua dilinde "Genç Zirve"),[1][2] ortalarında Machu Picchu İnka harabelerinin bulunduğu iki zirveden biri. Zirve, harabelerin klasik kartpostal deseni olarak, arka planda yükselen görüntüsü ile ün yapmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Huayna Picchu, 2701 metre yükseklikte olup, Andlar'ın Peru kısmındaki Urubamba Vadisi üzerinde yükselir. En yakın yerleşim yeri Aguas Calientes, en yakın büyük şehir ise Cusco'dur.

Zirve kabaca 3 bölüme ayrılabilir. En büyük (aşağısı) bölüm sık bitki örtüsü ve kayaçdan, orta bölüm sarp kaya-kayaç ve tek tek bitkilerden, üçüncü ve en üst bölüm sırf kayadan oluşur. İkinci bölümde Macchu Picchu sakinlerinin yapmış olduğu birkaç teras bulunur. Huayna Picchu, yatan bir İnka yüzünün burnuna benzetilir.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Zirveye geçiş turistlere serbesttir. Bu kişiler çıkış öncesi bir kontrol noktasında adlarını yazdırmak zorundadırlar. Kendilerine burada yaklaşık dönüş zamanı bildirilir. Çıkış, çok çetin olmayan koşullarda yaklaşık 1 saat sürer. En dik yerler çelik halatlara tutunmak suretiyle aşılır. Kısmen, kaya dehlizlerden geçen patikadan ilerlenir. Çıkış sırasında bir kaya çıkıntısından eğilerek geçilir. Tırmanışlara 07.00 ile 13.00 zaman dilimi içinde başlanır. Macchu Picchu İnka harabelerine geçerken de kontrol noktasından geçilir.

Güzellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Zirvenin az aşağısında, inka harabelerine inşa edilmiş olan teraslar bulunur. Burada birkaç barınak da mevcuttur. Zirvenin düz eteğinde, harabelere bakan tarafında Ay Tapınağı bulunur. Nihayetinde tırmanışın ödülü olarak, İnka harabeleri ve Urubamba Vadisi eşsiz manzarası sayılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Teofilo Laime Ajacopa, Diccionario Bilingüe Iskay simipi yuyayk'ancha, La Paz, 2007 (Quechua-Spanish dictionary): wayna - adj. s. m. Joven. Hombre que está en la juventud. pikchu - s. Pirámide. Sólido puntiagudo de varias caras. || Cono. Ch'utu.
  2. ^ Diccionario Quechua - Español - Quechua, Academía Mayor de la Lengua Quechua, Gobierno Regional Cusco, Cusco 2005: wayna - s. Joven, mozo, adolescente, hombre de 18 a 30 años. SINÓN; q'aqo. pikchu - s. Geog. Pirámide. Cerro o prominencia de base ancha que termina en puntas afiladas. Waynapikchu - s. Arqueol. (Cerro o pico joven) Grupo arqueológico ubicado en la cresta del cerro del mismo nombre, ... Waynapikchu - s. Zool. (Oncideres poecila Bates) Escarabajo serruchador. Orden coleóptera. Familia cerambyeidae. Escarabajos pequeños o grandes, aplanados o cilíndricos con antenas largas, pinzas bucales poderosas que cortan ramas de naranjos, paltos y cacaoteros. || Bot. (Galactia speciosa) Planta herbácea de la zona de ceja de selva.